Ešte krátko k Breinerovi

Autor: Roman Brandšteter | 15.1.2013 o 10:42 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  1845x

O článku Petra Breinera už bolo uverejnených niekoľko reakcií, jednu z najkomplexnejších môžete nájsť napríklad tu. Vo mne však aj po niekoľkých dňoch rezonuje jedna čudná Breinerova pasáž, ktorá znie:

„Sloboda je totiž aj pre hlupákov, ktorých je, bohužiaľ, vysoké percento. Vznešená idea hovorí, že sloboda má byť neobmedzená a pre každého, ale nehovorí nič o zodpovednosti“.

Breinera považujem za rozhľadeného človeka a preto ma dosť prekvapilo, kde k takejto názorovej „kuriozite“ prišiel? Odkiaľ sa k nemu tento mýtus (na samej hranici bludu) dostal? Napadá ma, že možné by to bolo snáď len od anonymného internetového diskutéra (tresnúť sa dá všeličo), alebo od nejakého svojského kamaráta z futbalu (ktorý, ako je známe, Breiner rád hráva). Že by to bol názor (slovami Jiřího Kodeta z Pelíškov) nejakého „anarchistického bohéma, rudého bolševického noka“? Možné to je, ale, že by práve tieto názory mohli byť základom argumentácie?

Dovoľujem si tvrdiť, že mýtus  „vznešenej idey o neobmedzenej slobody bez zodpovednosti“ nenájdete u žiadneho z reálnych zástancov vyššej miery individuálnej slobody, ktorí sa tejto téme (často aj celoživotne) venovali. Ba naopak. Nájdete v nich presne opačný názor, ako sa snaží tvrdiť Breiner.
Stačilo by pritom len zbežne prelistovať niektoré diela napr. Misesa, Hayeka, alebo použiť na túto tému „gúgoľ“ a nespoliehať sa na anonymného diskutéra, ktorý mu prezradí, čo hovorí „vznešená idea“.

P.S.: Medzitým Breiner uverejnil „dodatok“, kde píše:
Z diskusií pod mojím článkom: Žiť treba v úplne slobodnej spoločnosti...
 
Takže k tomuto mýtu Breiner naozaj prišiel z internetovej diskusie.
Tam možno nájsť prakticky hocičo, ale urobiť z toho základ vlastnej argumentácie je nešťastné.


A teraz radšej o niečom úplne inom:

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?