reklama

Galileo: A predsa sa... zatiaľ nič

Systém satelitnej navigácie Galileo bol označovaný ako „najväčší priemyselný projekt EU“ a mal byť spustený v roku 2008. Na pozadí hustých letných udalosti (konflikt Rusko-Ukrajina, islamský štát...) trochu zanikla informácia o zlyhaní pri vynášaní družíc určených práve pre systém Galileo. Celý projekt sa stáva nekonečným príbehom (podobne ako spoločný patent EU alebo ciele Lisabonskej stratégie 2010), nehovoriac o viacnásobnom predražení, ktoré už býva integrálnou súčasťou podobných akcií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Príbeh projektu Galileo v citátoch z európskych dokumentov:

2001: „Program satelitní navigace Galileo schválený již dříve (...) má být bezodkladně zahájen“ (zasadanie Európskej rady, Štokholm 2001)

2002: „Projekt Galileo se dostal do další fáze (...) má být zahájen v roce 2005 a využíván od roku 2008“. (zasadanie Európskej rady, Barcelona 2002)

2004: „strategické postavenie (má) program satelitnej rádionavigácie Galileo. (...) Rada potvrdila neodvolateľný prechod k etape zavádzania a prevádzkovania programu...“.
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2004)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2005: „Únia zároveň označila ako hlavnú prioritu dokončenie systému satelitnej navigácie GALILEO, európskej obdoby amerického GPS“.
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2005)

2006: „GALILEO je najväčší priemyselný projekt, aký bol kedy na úrovni Európy vytvorený... GALILEO teda poskytuje novú celosvetovú verejnú službu s neprekonanou presnosťou priestorového a časového určovania polohy na celej planéte...
GALILEO dokonale zapadá do rámca Lisabonskej stratégie hospodárskeho rastu...“

Program GALILEO obsahuje tri postupné fázy.
(1) Fáza vývoja a skúšobnej prevádzky. Bude trvať do začiatku roku 2009
(2) Fáza rozvoja - táto fáza zahrnuje výrobu a vypustenie družíc konštelácie, ako aj kompletné vybudovanie pozemného komponentu systému. Bude pokrývať obdobie rokov 2009 a 2010.
(3) Fáza prevádzky - táto fáza sa vzťahuje na obdobie prevádzky systému, najmä na komerčnej úrovni. V skutočnosti sa začne koncom roku 2010.
(Stav napredovania programu GALILEO – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade, Brusel 2006)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2007: „Európa sa zaviazala vybudovať trvalo udržateľný globálny civilný navigačný satelitný systém ... ide o strategickú infraštruktúru... V každom prípade treba zabezpečiť, aby sa systém GALILEO začal používať bez ďalšieho omeškania“.
(Európska vesmírna politika – Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu, Brusel 2007)

2007: „Rada (...) kladie dôraz na to, aby sa európsky satelitný navigačný systém (...) zaviedol najneskôr do roku 2013“.
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2007)

2008: „prioritou zostáva rýchla realizácia programov Galileo a GMES...“
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2008)

2009: „klíčové projekty, jako jsou GALILEO (...) musí být rychle provedeny...“
(závery predsedníctva ER, Brusel 2009)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2009: „Nedávna reprofilácia programu presunula projekt Galileo na plne prevádzkovú dráhu“.
(dokument Stav Únie v roku 2009: Hlavné úspechy Barrosovej Komisie)

2010: „vypracovat účinnou kosmickou politiku, která poskytne nástroje k vyřešení některých klíčových globálních problémů, a především k dokončení programů Galileo a GMES“.
(Stratégia Európa 2020 - Stratégia pre inteligentný a udržateľný rast, Brusel 2010)

A dva citáty zo súčasnej wikipédie – slovenskej: „Systém Galileo by mal byť prevádzkyschopný od roku 2014“ českej: „Původní plány na GNSS Galileo sahají do roku 1999 (...) s odhadovaným rozpočtem 1,8 miliardy EUR a spuštěním v roce 2008. Od tohoto finančního modelu však investoři pro příliš velká rizika odstoupili. Proto Evropská komise přišla s plánem, hradit projekt z rozpočtu EU v odhadované výši 3,4 miliardy EUR a posunula spuštění na rok 2012. (...) Systém Galileo by měl začít poskytovat první služby do konce roku 2014, plně funkční by měl být na přelomu let 2019 a 2020“.

Niekedy stačí chronologicky zoradiť niekoľko citátov z európskych dokumentov a môžeme si domyslieť ako reálne funguje EU, pokiaľ pravda nejde o žiarovky, teplomery, bazény, kamiónové kabíny, údenie mäsa... atď., kde je iniciatíva a „akcieschopnosť“ priam bezhraničná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súvisiace články:
Rozprávka o spoločnom patente EU
Príbeh Lisabonskej stratégie 2000-2010

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu