reklama

Galileo: A predsa sa... zatiaľ nič

Systém satelitnej navigácie Galileo bol označovaný ako „najväčší priemyselný projekt EU“ a mal byť spustený v roku 2008. Na pozadí hustých letných udalosti (konflikt Rusko-Ukrajina, islamský štát...) trochu zanikla informácia o zlyhaní pri vynášaní družíc určených práve pre systém Galileo. Celý projekt sa stáva nekonečným príbehom (podobne ako spoločný patent EU alebo ciele Lisabonskej stratégie 2010), nehovoriac o viacnásobnom predražení, ktoré už býva integrálnou súčasťou podobných akcií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Príbeh projektu Galileo v citátoch z európskych dokumentov:

2001: „Program satelitní navigace Galileo schválený již dříve (...) má být bezodkladně zahájen“ (zasadanie Európskej rady, Štokholm 2001)

2002: „Projekt Galileo se dostal do další fáze (...) má být zahájen v roce 2005 a využíván od roku 2008“. (zasadanie Európskej rady, Barcelona 2002)

2004: „strategické postavenie (má) program satelitnej rádionavigácie Galileo. (...) Rada potvrdila neodvolateľný prechod k etape zavádzania a prevádzkovania programu...“.
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2004)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2005: „Únia zároveň označila ako hlavnú prioritu dokončenie systému satelitnej navigácie GALILEO, európskej obdoby amerického GPS“.
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2005)

2006: „GALILEO je najväčší priemyselný projekt, aký bol kedy na úrovni Európy vytvorený... GALILEO teda poskytuje novú celosvetovú verejnú službu s neprekonanou presnosťou priestorového a časového určovania polohy na celej planéte...
GALILEO dokonale zapadá do rámca Lisabonskej stratégie hospodárskeho rastu...“

Program GALILEO obsahuje tri postupné fázy.
(1) Fáza vývoja a skúšobnej prevádzky. Bude trvať do začiatku roku 2009
(2) Fáza rozvoja - táto fáza zahrnuje výrobu a vypustenie družíc konštelácie, ako aj kompletné vybudovanie pozemného komponentu systému. Bude pokrývať obdobie rokov 2009 a 2010.
(3) Fáza prevádzky - táto fáza sa vzťahuje na obdobie prevádzky systému, najmä na komerčnej úrovni. V skutočnosti sa začne koncom roku 2010.
(Stav napredovania programu GALILEO – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade, Brusel 2006)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2007: „Európa sa zaviazala vybudovať trvalo udržateľný globálny civilný navigačný satelitný systém ... ide o strategickú infraštruktúru... V každom prípade treba zabezpečiť, aby sa systém GALILEO začal používať bez ďalšieho omeškania“.
(Európska vesmírna politika – Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu, Brusel 2007)

2007: „Rada (...) kladie dôraz na to, aby sa európsky satelitný navigačný systém (...) zaviedol najneskôr do roku 2013“.
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2007)

2008: „prioritou zostáva rýchla realizácia programov Galileo a GMES...“
(Európska komisia - Všeobecná správa týkajúca sa činnosti Európskej únie 2008)

2009: „klíčové projekty, jako jsou GALILEO (...) musí být rychle provedeny...“
(závery predsedníctva ER, Brusel 2009)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2009: „Nedávna reprofilácia programu presunula projekt Galileo na plne prevádzkovú dráhu“.
(dokument Stav Únie v roku 2009: Hlavné úspechy Barrosovej Komisie)

2010: „vypracovat účinnou kosmickou politiku, která poskytne nástroje k vyřešení některých klíčových globálních problémů, a především k dokončení programů Galileo a GMES“.
(Stratégia Európa 2020 - Stratégia pre inteligentný a udržateľný rast, Brusel 2010)

A dva citáty zo súčasnej wikipédie – slovenskej: „Systém Galileo by mal byť prevádzkyschopný od roku 2014“ českej: „Původní plány na GNSS Galileo sahají do roku 1999 (...) s odhadovaným rozpočtem 1,8 miliardy EUR a spuštěním v roce 2008. Od tohoto finančního modelu však investoři pro příliš velká rizika odstoupili. Proto Evropská komise přišla s plánem, hradit projekt z rozpočtu EU v odhadované výši 3,4 miliardy EUR a posunula spuštění na rok 2012. (...) Systém Galileo by měl začít poskytovat první služby do konce roku 2014, plně funkční by měl být na přelomu let 2019 a 2020“.

Niekedy stačí chronologicky zoradiť niekoľko citátov z európskych dokumentov a môžeme si domyslieť ako reálne funguje EU, pokiaľ pravda nejde o žiarovky, teplomery, bazény, kamiónové kabíny, údenie mäsa... atď., kde je iniciatíva a „akcieschopnosť“ priam bezhraničná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súvisiace články:
Rozprávka o spoločnom patente EU
Príbeh Lisabonskej stratégie 2000-2010

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu