Máme sa výborne. Až na veľké ale

Autor: Roman Brandšteter | 7.1.2015 o 23:49 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  863x

Prelom starého a nového roka vedie často k bilancovaniu stavu spoločnosti. Práve v tomto čase vidíme veci akosi optimistickejšie. Právom?

Herečka Z. Fialová na otázku v akej spoločnosti žijeme odpovedá: „V perfektnej. V najlepšej, v akej kedy ľudia žili“. Komentátor Sme P. Schutz píše (2.1.), že patríme „k najbohatšej desatine zemegule“

Áno, naozaj sa (napriek mnohým problémom) máme výborne. Nezaškodí si však pri podobných optimistických slovách neustále pripomínať dôležite slovo – ale.

Máme sa výborne, ALE...

Ako je možné, že (podľa európskych štatistikov z Eurostatu) takmer 25% (t.j. štvrtinu obyvateľov EU) ohrozuje chudoba a sociálne vylúčenie? Je to zhruba 122 miliónov (!) Európanov z celkového počtu 500 miliónov obyvateľov. EU pritom mala byť už v roku 2010 „najkonkurencieschopnejšiou a najdynamickejšiou znalostnou ekonomikou na svete, schopnou udržateľného hospodárskeho rastu s viac a lepšími pracovnými miestami a s väčšou sociálnou súdržnosťou“ (Lisabonská stratégia 2000-2010).

No dobre, ide pravdepodobne o nadmernú „kreativitu“ európskych štatistikov, ktorú už neraz v praxi ukázali, viď napr. žonglovanie s výpočtom HDP, do ktorého postupne zaradili aj prostitúciu, predaj drog, pašeráctvo atď...

Je tu však oveľa vážnejšie „ale“.
Žijeme síce „v perfektnej“ spoločnosti, ale dlh samotnej Slovenskej republiky presiahol hranicu 40 miliárd eur. Dlh eurozóny je vyše 9 biliónov a dlh celej EU takmer 12 biliónov (!) eur.

Dvanásť biliónov – to je dvanástka a za ňou ďalšia dvanástka, ale núl. Alebo, ak chcete, je to dvanásťtisíc miliárd. Aj toto všetko sme (okrem iného) minuli na to, aby sme mali „perfektnú spoločnosť“ resp. aby sme patrili k „najbohatšej desatine zemegule“.

Je však v poriadku, žiť si výborne a súčasne dlhodobo na sekeru? Už dnes vieme, že splatiť naše dlhy je nemožné a budeme potrebovať ďalšie a ďalšie „kreatívne“ a „neštandardné“ riešenia, aby sme si aspoň udržali súčasný stav.

Dá sa to vôbec? Neodskáče si niekto v budúcnosti naše „máme sa výborne“?

A nezabudnime k tomu všetkému prirátať  aj skutočnosť, že Európu čaká, vzhľadom na starnutie populácie, veľká demografická „nepríjemnosť“ (eufemisticky povedané).  A napriek tomu väčšina štátov EU prevádzkuje dôchodkové systémy vo forme pyramídovej hry, ktorá je všetko iné, len nie dlhodobo udržateľná. A tak by sa dalo pokračovať.

O všetkých spomínaných veciach veľmi dobre vieme.
Nezaškodí si preto pripomínať, máme sa výborne, ale...

A najmä - ak aj príde k niečomu veľmi nepríjemnému, nedajme sa oklamať báchorkami, že to všetko vraj spôsobil zlý kapitalizmus (zlí podnikatelia, zlí slobodomurári, zlí židia...). Spôsobili sme si to my sami tým, že dlhodobo tolerujeme likvidáciu vlastnej zodpovednosti a samostatnosti výmenou za ilúziu perfektnej spoločnosti medzi najbohatšou desatinou zemegule. 

Súvisiace články:
26. dôvod prečo sa máme lepšie
L. Frýbort: Kam běžíš, Západe?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči.


Už ste čítali?