Kusy pána doktora

Autor: Roman Brandšteter | 3.10.2012 o 23:00 | (upravené 3.10.2012 o 23:47) Karma článku: 8,74 | Prečítané:  768x

Minulý piatok som pri počúvaní rozhlasového spravodajstva vypočul istého lekára, ako povedal k chystanému vyvlastneniu či "odkúpeniu" súkromných zdravotných poisťovní nasledovné: "Treba to zmeniť čo najskôr, lebo tí, čo sú v Dôvere, je taký plán, že nakoniec bude jedna poisťovňa, ale tých, čo tam zostanú, budeme musieť odkúpiť po 500 eur na kus, a to všetko pôjde z peňazí poistencov, ktoré majú ísť na liečenie..."

Áno, čítate správne. Na kus. Takže my už nie sme pacienti, ale kusy. Môj prvý dojem z takýchto slov bol dosť nepriateľský voči tomu pánovi (mimochodom, išlo o predsedu sekcie všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej lekárskej komory, Petra Liptáka). To sme sa až kam dostali, že sme označovaní za kusy? Nepoužívali podobný slovník "lekári" v komunistických alebo nacistických táboroch? Sme kusy len preto, že sme sa nepoistili v štátnej poisťovni, ako by si pán doktor predstavoval, ale mali sme tú neslýchanú drzosť poistiť sa v poisťovni súkromnej?

Potom som sa však pokúsil vcítiť do myšlienkového sveta pána doktora a začal som mu trochu rozumieť. Čo keď má pravdu? A nemal by nás nazývať ešte tvrdším slovníkom? Kusy sú vlastne až príliš neutrálne. Nebolo by priliehavejšie nazvať nás rovno príživníkmi alebo parazitmi, ktorých odkúpenie bude vlastne cudzopasením na štátnom rozpočte?

Ihneď som sa pánovi doktorovi v duchu ospravedlnil, že mi ešte pred chvíľou vadilo slovo kusy. A hneď aj prichádzam s konštruktívnym návrhom, ktorý hádam pomôže, aby pán doktor zmiernil svoj pohľad na nás, kusy zo súkromných poisťovní a zobral nás na milosť.
Navrhujem preto, aby pri chystanom odkupe neplatil 500 eur za kus štát, ale aby túto sumu zaplatil sám odkupovaný poistenec súkromnej poisťovne. Štát tak nebude musieť platiť veľké peniaze, a to čo ušetrí, bude môcť poskytnúť zdravotníctvu. A spokojný bude určite aj pán doktor. Ten nás potom vezme na milosť a v jeho očiach už nebudeme kusy, ale opäť pacienti. Pacienti štátnej poisťovne, ako sa sluší a patrí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?