Počítanie a zaokrúhľovanie podľa Kaliňáka

Autor: Roman Brandšteter | 14.10.2012 o 23:50 | (upravené 15.10.2012 o 8:14) Karma článku: 13,27 | Prečítané:  740x

Vystúpenie ministra Kaliňáka o reforme štátnej správy ESO v relácii Lampa, bolo peknou ukážkou myšlienkových postupov „reformátorov“. ESO bolo ohlasované ako reforma štátnej správy, ktorá by mala v priebehu tri a pol roka ušetriť 700 miliónov eur. Už to okrúhle číslo 700 vzbudzuje pochybnosti. A tie sa potvrdia hneď, keď zistíme, ako sa k tomu magickému číslu Kaliňák dostal.

Svedčí o tom minutový dialóg s moderátorom Lampy (nájdete ho v čase 19min 10s až 20min 12s). 

Hríb: Čiže, bude to veľké ušetrenie, za 3.5 roka 700 miliónov?
Kaliňák: Áno, my sme potom uviedli, aká je kapacita toho šetrenia pri plnej elektronizácii štátu a uviedli sme, čo by to znamenalo, keby sa do toho naozaj pridala aj samospráva, my by sme sa vedeli približovať...no, nie je to 700, pravda, je to nejakých asi 633 miliónov vypočítaných (...) Ale to by bolo vtedy, keby všetci mali záujem, vrátane vysokých škôl, vrátane kohokoľvek...kto je napojený na štátny rozpočet... vrátane verejnoprávnych inštitúcii (napr. RTVS)
Hríb: Ešte raz sa opýtam, koľko bude to číslo?
Kaliňák: 700 miliónov za tie 3 roky.
Hríb: Za ideálnych podmienok, alebo reálne?
Kaliňák: To je číslo, ktoré musíme dosiahnuť, ten záväzok sme dali, budeme kotrolovaní a keď ho nedodržíme...
Hríb: Čiže 700 miliónov?
Kaliňák: Áno.

Z tohto minirozhovoru vyplýva niekoľko vecí.
1. číslo 700 miliónov je evidentne hausnumero, pred ktorým blednú všetky bulharské konštanty.
Vypočítaných 633 miliónov si minister jednoducho "zaokrúhlil" na 700. Tomu sa hovorí kreatívna matematika. Zaujímalo by ma, či takéto počty sa používajú aj v Kaliňákových firmách. Ak áno, potom to musí byť radostné podnikanie, akurát jeho zákazníkom niet čo závidieť.

2. všimnite si hrdosť, s akou oznamuje číslo 700, ale súčasne už hľadá do budúcnosti únikové cesty, keď príde čas účtovania. Vraj 700 miliónov by to bolo, až keby sa zapojila samospráva, vysoké školy, verejnoprávne inštitúcie a ktokoľvek napojený na štátny rozpočet (už ich všetkých vídím, ako sa zapájajú). Pritom je to v rozpore s tým, ako to Kaliňák s Ficom ohlasovali na tlačovej besede k ESO (pozri čas 14min 38s – 15min 45s). Tam Kaliňák hovorí o tom, že 700 miliónov (myslí zrejme tých „zaokrúhlených“ 633...) je časť, ktorú má ušetriť do roku 2016 štát a tí ostatní, ako napr.samospráva, má priniesť úsporu od tohto čísla navyše (viď tu, čas 29min 55s – 30min 16s).

Niekedy aj 1 minúta rozhovoru povie viac ako dosť.
Je všeobecne známe, že Kaliňákov spolustraník a šéf, nemá rád slovo reforma (samozrejme, pokiaľ ho práve nechváli istý bývalý vodca portugalských komunistov). Je to najmä preto, že hoci je Fico vo vyššej politike vyše dvadsať rokov, nikdy nijakú reformu neuskutočnil. Celé jeho politické umenie bolo reformám brániť (reforma zdravotníctva), alebo ich demontovať (daňová a dôchodková reforma). Už v tomto fakte je zrejme zasiaty budúci výsledok „projektu“ ESO. Zostane len pri matematickej kreativite a politickom žonglovaní s výhovorkami.

Ale aby som iba nekritizoval.
Už len to, že sa ľavicová vláda odhodlala k zmenšovaniu štátu (ano, zatiaľ slovne), je predsa len povzbudivé. Ficove nasledovné slová by mali byť vyvesené v každej miestnej organizácii strany Smer a mal by o nich vedieť každý ich volič: „Vláda je presvedčená, že štát je veľmi drahý a pomerne neefektívny...“. 
Samozrejme, s veľkou pravdepodobnosťou pôjde iba o prázdne slová, presne podľa úslovia, že štát sa začne chovať zodpovedne až vtedy, keď vyčerpá všetky ostatné možnosti. Ale aj tak, ak o tomto presvedčí Fico s Kaliňákom aspoň časť svojich voličov, má bod.
Kto tomu dáva šancu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?