Záhada uzavretého bratislavského tunela pred odhalením (fikcia)

Autor: Roman Brandšteter | 11.11.2012 o 23:19 | Karma článku: 6,36 | Prečítané:  572x

Záhada uzavretého bratislavského električkového tunela je tesne pred odhalením. Bratislavčania už s nevôľou sledujú nekonečné posúvanie termínu znovuotvorenia tunela pod Bratislavským hradom. Niekoľko komisií odborníkov a subkomisií expertov sa zaoberalo príčinami súčasného stavu a zdá sa, že stojíme pred definitívnym odhalením príčiny uzávierky tunela.

V súčasnej dobe sa pracuje už len s dvoma teóriami.

Teória 1
Vypracoval ju Ústav fyzikálnych záťaží Matice slovenskej (IFZ MS). Ten preveroval zaťaženie tunela zo strany hradného vrchu a zistil, že problémy s tunelom sa objavili po inštalácii sochy Svätopluka – kráľa starých Slovákov, na hradnom nádvorí. Až do inštalácie tejto skulptúry bola záťaž hradného kopca vzhľadom na tunel v norme. Bohužial, pri tvorbe sochy sa autorovi (majster Kulich) podarilo zhotoviť nadproporčné rozmery genitálií Svätoplukovho koníka. Je dobre známe, že vzpínajúci sa koník ich dáva na odiv tak, že sa nedajú prehliadnuť. Pracovníci ústavu došli k záveru, že práve nadbytok sochárskej hmoty určenej na koníkove genitálie bol tou povestnou poslednou kvapkou, ktorá narušila pôvodnú rovnováhu medzi hradným kopcom a tunelom a zapríčinila tak dnešné problémy.

Manažér sochára Kulicha, RSDr. Viliam Fojtík, na našu otázku reagoval slovami: „Áno, vieme o tom. Už z viacerých strán sme boli dotazovaní na nadmernosť pohlavných znakov Svätoplukovho koňa. Majstrovi sa naozaj v tomto prípade „pošmykla ruka“ a príliš sa dal zviesť umeleckým cítením a vábením svojich múz. Teraz je však trochu problém odstrániť časť prirodzenia tak, aby vysledný dojem nebudil ešte väčšie rozpaky. Neprichádza do úvahy odstránenie polovice genitálií, najmä zo symetrických dôvodov. Zvažujeme skôr rovnomerné zošmirgľovanie niekoľkých vrstiev z chúlostivej časti sochy.“ uzatvára majstrov manažér. V žiadnom prípade sa neuvažuje o odstránení sochy Svätopluka z hradného nádvoria, práve naopak. Podľa najnovších historických výskumov totiž Svätopluk bol nielen kráľom starých Slovákov, ale dokonca aj ich cisárom, sídliacim priamo na Bratislavskom hrade. O výsledkoch tejto časti najnovšieho výskumu bude v blízkej budúcnosti informovať  Inštitút historickej pravdy Svokrice slovenskej (IHP SvS) na špeciálnej tlačovej konferencii.

Teória 2
Jej autorom je Národný úrad kreatívnej histórie (NUKH). Ten poukazuje na rozsiahly výskum partizánskych bojov, ktoré prebiehali počas SNP najmä v okolí bratislavského hradného kopca a tunela, ako aj priamo na Moste SNP (predtým Novom moste). Skratka SNP v názve bývalého Nového mosta neznamená, ako sa mnohí domnievajú, Sobota-Nedeľa-Pondelok, ale znamená Slovenské Národné Povstanie. Toto označenie dostal most práve ako pripomienku bojov počas SNP, ktoré sa konali najmä v okolí Bratislavy, s výnimkou banskobystrickej vzbury a bitky v stropkovskej krčme. Práve toto prepojenie odporu západu, stredu a východu Slovenska bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo bolo povstanie nazvané slovenským a národným.
Podľa výskumu NUKH prebiehali na Moste SNP ľúte boje medzi nemeckými okupantami a partizánskou brigádou Wilfrieda Stangassingera, miestneho rodáka s rakúsko-nemeckými koreňmi, ktorého Bratislavčania poznali pod menom Schöne Antinazi). Partizánom sa nakoniec podarilo obsadiť strategicky dôležitú vyhliadkovú plošinu na hornej časti mosta (dnes známu ako kaviareň UFO). Z tejto plošiny zahájili paľbu a nemeckým okupantom neostávalo nič iné, iba sa ukryť v tuneli pod hradným kopcom. Práve tam mali umiestniť nálož tak, aby tunel poškodili. To sa im ale v časovej tiesni nepodarilo. Nie je však vylúčené, že rozmiestnili niekoľko menších náloží, ktoré síce nevybuchli, ale rokmi sa postupne chemicky rozkladali a v dlhodobom časovom horizonte spôsobili dnešné problémy električkového tunela.

Tieto dve vyššie uvedené teórie postúpili do finále odhaľovania príčin problémov s tunelom. Finále, a teda aj definitívne rozhodnutie, by malo padnúť začiatkom budúceho roka. Po určení víťaznej teórie bude už hračkou určiť presný harmonogram nasledujúcich rekonštrukčných prác, celkovú cenu a teda aj správny termín znovuotvorenia bratislavského tunela. Či už v pôvodnej funkcii električkového tunela, alebo ako historického múzea, ktoré bude prezentovať slávnych bratislavských obyvateľov a udalostí spojených s Bratislavou. Samozrejme, išlo by najmä o Svätopluka - cisára starých Slovákov a o bratislavské boje počas SNP. V tej dobe by už mal byť prebiehajúci výskum (Teória 1 aj Teória 2) dostatočne historicky podložený a následne podrobne medializovaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?