Od solidarity k vydieraniu a späť

Autor: Roman Brandšteter | 15.11.2012 o 7:39 | Karma článku: 8,63 | Prečítané:  392x

V posledných rokoch sa z predstaviteľov Európskej únie postupne stali hlásatelia solidarity, šíritelia sociálnej kohézie, alebo priam chrliči solidarity. Že je v tom priveľa pózerstva a málo úprimnosti potvrdil aj niekto, od koho by sa to príliš nečakalo.

Sám predseda Slovenskej vlády Fico (kto by to bol povedal) veľmi jasne a zrozumiteľne opísal pravú podstatu, keď o blížiacom rokovaní o rozpočte EU vyhlásil:
 „Môžu to byť dve noci vydierania...(...) vždy keď ide o peniaze, ide o všetko (...) bude to vážny súboj“.

Nešpecifikoval síce, či on sám bude bezohľadným vydieračom alebo bezbranným vydieraným (ťažko povedať čo by bolo horšie). Jedno sa však zdá byť isté, solidarita si dá na chvíľu pauzu a pretransformuje sa na vydieračstvo v súboji o všetko (rovná sa peniaze, hovorí Fico).
O peniaze sa teda nebudú ruvať kapitalisti alebo nadnárodné spoločnosti, ale sociálni kohetici. Samozrejme nie zo zištných dôvodov, ale vo vyššom záujme. V mene solidarity.

Nemusíme sa však báť, rozpočet EU bude s veľkou pravdepodobnosťou schválený. Z vydieračov sa opäť stanú priatelia kohézie, z vydieraných hlásatelia spravodlivosti a chrliči solidarity a Európsku úniu opäť prikryje opar sociálneho zmieru.

Ešte si veľmi dobre pamätám, ako sa niekdajším mocipánom podarilo znečistiť nejedno slovo (napríklad slovo mier). Otázka znie, či nie sme na najlepšej ceste dovoliť znečistenie ďalších slov práve prostredníctvom ich profesionálnych (a nevolených) hlásateľov, šíriteľov a chrličov.
A keď pôjde o peniaze, tak rýchlo zmenených na vydieračov a vydieraných.


A teraz o niečom úplne inom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?