Rukoväť modernej ľavice: najdôležitejšie ľavicové slová 2

Autor: Roman Brandšteter | 10.1.2013 o 12:32 | (upravené 10.1.2013 o 13:26) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  1022x

Redakcia Rukoväte modernej ľavice dostala viacero dotazov ohľadom vyhodnotenia ankety o najdôležitejšie ľavicové slová. Ak sa už víťazom ankety stali trochu prekvapujúco slová všetko (všemocný) a iba (len, jedine) , prečo sa aspoň medzi finalistami neobjavilo ďalšie, pre ľavicu dôležité slovo?

Konkrétne ide o slovo musíme (je nevyhnutné).

Ďakujeme naším priaznivcom za dobrý postreh, majú úplnú pravdu. Dôležité slovo musíme by sa v našej ankete umiestnilo určite na vysokých priečkach. Nakoniec sa však redakcia Rukoväte modernej ľavice rozhodla nezaradiť toto slovo do konečného výberu.
Ale poporiadku. Najprv vysvetlime dôležitosť slova musíme pre ľavicu. Podobne ako pri slovách všetko (všemocný) a iba (len, jedine) ide totiž o bežne používané slovo, ktoré môže používať ktokoľvek, vrátane ľavice aj pravice. Ale práve v ľavicovom kontexte je možné dosiahnuť maximalizácie jeho účinku.

Vysvetlenie je jednoduché a vychádza z jedného z hlavných konfliktov medzi ľavicou a pravicou, a tým je: individuálna sloboda kontra zasahovanie štátu do tejto slobody prostredníctvom regulácií.
Pravica preferuje väčšiu mieru individuálnej slobody a menej štátnych regulácií, zatiaľčo ľavica naopak – viac štátnych regulácií (napr. v mene kolektívnych práv a slobôd) a menšiu mieru individuálnej slobody. Pre zástancov väčšej miery individuálnej slobody sú dôležité najmä slová môžeme a nemusíme. Na druhej strane pre zástancov väčších regulácií sú dôležité najmä slová musíme a nesmieme (prípadne mäkšie môžeme, ale iba takto a takto).
Slovo musíme je teda dôležité „regulačné“ slovo. Na rozdiel od slova nesmieme je oveľa vznešenejšie, aktivizačné, burcujúcejšie a v konečnom dôsledku modernejšie. Správne použité slovo musíme v sebe obsahuje priam dejinnú nevyhnutnosť.

Je tu však jeden problém. Slovo musíme sa stalo v posledných rokoch jedným z kľúčových slov Európskej únie. To bol práve hlavný dôvod, prečo sa redakcia Rukoväte rozhodla nakoniec nezaradiť toto slovo do našej ankety o najdôležitejšie ľavicové slová. Vznikali by zbytočné a kontraproduktívne asociácie a zjednodušenia. Ihneď by sa vytiahli citáty mnohých predstaviteľov Únie, alebo úryvky z mnohých eurodokumentov (a to len pre použitie nejakého konkrétneho a v podstate bežného slova).

V súčasnosti nie je v našom záujme, aby niekto vytváral takéto zbytočné asociácie medzi Úniou s ľavicou. Na to ešte nedozrela doba. Preto doporučujeme naším priaznivcom túto tému v diskusiách zbytočne neotvárať.

Pre internú potrebu našich priaznivcov však uvádzame niektoré typy a námety na vhodné použitie slova „musíme“ z niektorých dôležitých textov EU (Stratégia Európa 2020) alebo z posledných Správ o stave Únie (2010-2012).

Stratégia Európa 2020:
EÚ si musí stanoviť, aký pokrok chce dosiahnuť do roku 2020... Presvedčivejšie zastupovanie Únie navonok musí ísť ruka v ruke s intenzívnejšou vnútornou koordináciou... V rámci tejto snahy musí byť naše obdobie prekonávania krízy zároveň obdobím zrodu nového hospodárstva... otvorený trh služieb musí byť vytvorený na základe smernice o službách, pričom musí zároveň zabezpečovať kvalitu služieb poskytovaných spotrebiteľom.... Podnikanie sa musí rozvíjať prostredníctvom konkrétnych iniciatív v rámci politiky... EÚ sa však musí zároveň účinnejšie presadzovať na svetovom trhu, musí zohrávať vedúcu úlohu pri vytváraní budúceho globálneho ekonomického poriadku... Štruktúry tvoriace základy týchto vzťahov budú musieť byť flexibilné a budú sa musieť riadiť viac politickými než technickými aspektmi.... Na splnenie cieľov stratégie Európa 2020 je nevyhnutné vytvoriť regulačné prostredie...

Správy o stave Únie 2010-2012:
Musíme odstrániť všetky ohniská neefektívnosti... Komisia musí viac než kedykoľvek predtým viesť svoju politickú agendu v súlade so svojou víziou a návrhmi....musíme konať v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte... musíme prijať návrhy, o ktorých sa momentálne rokuje... musíme aktívne sledovať aj náš program inteligentnej regulácie... musíme urýchliť vykonávanie najnaliehavejších častí nášho Plánu pre rast a zamestnanosť... musíme Európsku úniu zdokonaliť, preto sme vytvorili spoločné inštitúcie... musíme odstrániť všetky pochybnosti o jednotnosti Únie a nezvrátiteľnosti eura... musíme byť rozhodnejší pri odstraňovaní prekážok, či už fyzických, hospodárskych alebo digitálnych... musíme dokončiť jednotný trh... musíme vytvoriť európsky pracovný trh... všetky proeurópske subjekty musia držať spolu... musíme posilňovať sociálnu súdržnosť... musíme vytvoriť bankovú úniu a fiškálnu úniu a príslušné inštitucionálne a politické mechanizmy... dohľad musí mať dosah všade... musíme posilniť úlohu Európskeho parlamentu... musíme identifikovať politiky, ktoré potrebujeme a nástroje na ich vykonávanie... budeme musieť smerovať k federácii národných štátov. Je to náš politický obzor...
A tým sa budeme musieť v nadchádzajúcich rokoch riadiť

Redakcia Rukoväte modernej ľavice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?