Rukoväť modernej ľavice: Vítame koniec tzv. rovnej dane

Autor: Roman Brandšteter | 30.1.2013 o 9:38 | Karma článku: 11,73 | Prečítané:  1225x

Redakcia Rukoväte modernej ľavice s obrovským výdychom privítala koniec takzvanej rovnej dane na Slovensku. Poslanci strany Smer-SD pred nedávnom v parlamente konečne zrušili niečo, čo bolo nočnou morou pre modernú ľavicu nielen na Slovensku, ale v celej Európe.

Áno je to tak. Rovná daň bola, podobne ako zavedenie II. dôchodkového piliera, ťažkou a trýznivou ranou, ktorá bola ľavici zasadená. Rafinovanosť rovnej dane vzor Slovensko bola v tom, že hoci išlo o rovnú sadzbu dane, predstavovala v podstate mierne progresívne zdanenie. Čertovým kopýtkom tohto pravicového experimentu bolo nezdaniteľné minimum, ktoré bolo určené na cca 20-násobok  životného minima. Práve to sa ukázalo ako ťažká rana ľavici. Problém bol najmä v tom, že sa nám veľmi ťažko protiargumentovalo našim obvyklým spôsobom, ktorého sila je v tvrdení, že predsa bohatí nemôžu platiť rovnaké dane ako chodobní. A v tomto prípade platili chudobní len veľmi malú daň z príjmu. Výraznú väčšinu daní z príjmu tak platila stredná trieda a bohatí.

Bola to pre nás taká frustrujúca situácia, že ani vláda Fico 1 (2006-2010, s dominantnou stranou Smer v čele) nebola schopná rovnú daň zrušiť. A to aj preto, že sa stalo niečo takmer neuveriteľné. Už po 2 rokoch od platnosti rovnej dane z príjmu sa výber tejto dane nielenže neznížil, ale sa dokonca výraznejšie zvýšil. Tá kombinácia bola priam vražedná. Chudobní platili nízku daň z príjmu a súčasne výber dane z príjmov (FO aj PO) rástol.

Našťastie prišla kríza a tá nás zachránila. Bolo treba šetriť a to znamená, že treba začat zvyšovať príjmy štátneho rozpočtu. Kedže chudobní platili iba malé dane z príjmu (a zvýšenie DPH je tabu), zvýšiť sa musela práve daň z príjmu. Aby to malo správny efekt, musela sa zvýšiť najmä pre bohatších. V konečnom dôsledku to znamenalo elegantné zrušenie nenávidenej tzv. rovnej dane a návrat k väčšej progesivite zdanenia, a tým pádom k väčšej spravodlivosti.

Preto sme „rovnú daň“ raz a pre vždy zrušili. Slovensko tak prestalo byť negatívnym príkladom štátu s fungujúcou rovnou daňou. Tomu je už jednoducho  koniec.

Už osekanie II. dôchodkového piliera (jeho existencia je druhou nočnou morou modernej slovenskej ľavice) bolo dôkazom, že sme opäť v plnej sile. Samotné osekanie (z 9% na 4%) pritom vôbec nemusí byť dlhodobé. Treba ísť ďalej. Ak sa ukáže, že príjmy štátneho rozpočtu a verejných financií nestačia na šetrenie, a ľudia nebudú dostatočne aktívne počúvať naše rady k vystúpeniu z II. piliera (majú na to čas ešte do zajtra), budeme jednoducho musieť prácu v tomto smere dokončiť.

A nezabúdajme na jednotnú štátnu zdravotnú poisťovňu.
A prípadne aj jednotný energetický štátny podnik.
A na nový Národný futbalový štadión.

Jedno je isté, slovenská ľavica sa definitívne odrazila od dna, kam ju dostala vláda Dzurindu 2 (2002-2006). Všetko zlé je definitívne preč, závratne stúpame a ľudia, ľudia sú s nami ako nikdy predtým. Koniec rovnej dane, obmedzenie (zatiaľ) II. piliera, chystaný vznik jednotnej štátnej zdravotnej poisťovne – to všetko potvrdzuje skutočnosť, že so slovenskou modernou ľavicou treba veľmi vážne počítať.

Kráčame správnym smerom, ale neslobodno zaspať na vavrínoch. Čaká nás ešte dlhá cesta k stavu, ktorý veľmi jasne opísal poslanec Smeru Ľ. Blaha, predseda výboru NR SR pre európske záležitosti:

...veľmi silný sociálny štát, veľmi silný sociálny dialóg, silné práva pre zamestnancov, prakticky nulová nezamestnanosť, veľké sociálne výhody, starostlivosť štátu od kolísky až po hrob. Tak s týmto druhom kapitalizmu nemám problém sa zmieriť...

redakcia Rukoväte modernej ľavice

Náš archív:
Rukoväť modernej ľavice: Najdôležitejšie ľavicové slová  
Rukoväť modernej ľavice: Najdôležitejšie ľavicové slová 2  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?