Rukoväť modernej ľavice: Kto prvý prelomí hranicu 100%-nej dane

Autor: Roman Brandšteter | 5.2.2013 o 9:36 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  535x

Redakcia Rukoväte modernej ľavice pred časom ocenila úsilie našich francúzskych kolegov zaviesť 75%-nú daň z príjmu nad príjem 1 milión eur ročne. Medzičasom sa to stáva realitou a 75% daň bude úspešne fungovať.

Treba to brať ako prvý, zatiaľ nesmelý, krôčik na ceste za jedným z našich cieľov – väčšej majetkovej rovnosti.

Ešte nedoznela naša pochvala Francúzsku a už sa objavila ďalšia iniciatíva, ktorá si pýta pozornosť modernej ľavice. Nemecká strana Die Linke sa rozhodla požadovať daň 100% na príjem nad 500.000 eur ročne. Mnohí o strane Die Linke  hovoria, že čiastočne vypĺňa priestor po neprítomnej komunistickej strane, kedže Komunistická strana Nemecka (KPD) bola v roku 1956 zakázaná a „alternatívna“ Nemecká komunistická strana (DKP) je marginálna.

Návrh Die Linke však nenabáda na komunistické revolučné kroky (t.j. vyvlastniť, znárodniť a basta). Revolučné kroky nie sú pre modernú ľavicu prijateľné. Nám je blízka skôr evolúcia a teda aj evolučná cesta metódou postupných krokov (našimi protivníkmi často označovaná ako „salámová metóda“). A takou evolučnou cestou je aj postupné zvyšovanie daní z príjmu pre kapitalistov a bohatých. Tak to navrhuje aj nemecká Die Linke, jeden z jej predsedov Bernd Riexinger vysvetľuje: „Volebná kampaň 2013 bude o prerozdeľovaní peňazí. Peniaze tých superbohatých budú potrebné na financovanie sociálnych výdavkov a investícií do budúcnosti“.

Tu však treba podotknúť, že ani 100%-ná daň pre príjem nad určitú hodnotu v konečnom dôsledku nerieši náš cieľ t.j. aby sa majetková nerovnosť nezvyšovala, ale naopak zmenšovala. Aby sa tak naozaj stalo, budeme musieť prekonať aj psychologickú bariéru 100%-nej dane. Je otázkou času, kedy niekto konečne príde s požiadavkou na povedzme 125% daň na príjem nad určitú sumu napr. 1 milión eur. Alebo nad polovicu milióna, aby tých peniažkov pre naštartovanie rastu a modernizáciu Európy bolo k dispozícii viac.

Na Slovensku zatiaľ podobný návrh neplánujeme. Ako uvádzame vyššie, sme vyznavači evolučnej cesty postupných krokov a len prednedávnom sme úspešne zrušili nenávidenú takzvanú rovnú daň a netreba príliš tlačiť na pílku. Ak však medzičasom dozreje doba a spoločenský kvas, sme pripravení uvažovať aj o takej možnosti.

Na záver pripájame inšpiratívnu časť jedného rozhovoru s Ľ. Blahom, poslancom za stranu Smer a najmä predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti, ktorá sa týka jeho pohľadu na ľavicovosť aj na stranu Die Linke.

otázka novinára: Ako sa vy sám vyhraňujete politicky?
Ľ. Blaha: Keby som to mal vyjadriť virtuálne a predstavíme si na jednej úsečke celý ľavý priestor, od úplne najradikálnejších ľavičiarov, povedzme anarchokomunistov až po stred, čo je centristická pozícia, tak ja sa nachádzam niekde v strede ľavicového priestoru, čiže na ľavej strane sociálnej demokracie. Tá je v mnohých otázkach blízka pravej strane moderných, radikálnejších, ľavicových strán, ako je povedzme Die Linke v Nemecku.

redakcia Rukoväte modernej ľavice


Náš archív:
Rukoväť modernej ľavice: Najdôležitejšie ľavicové slová
Rukoväť modernej ľavice: Najdôležitejšie ľavicové slová 2
Rukoväť modernej ľavice: Vítame koniec tzv. rovnej dane

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?