Rukoväť modernej ľavice: Kto prvý prelomí hranicu 100%-nej dane

Autor: Roman Brandšteter | 5.2.2013 o 9:36 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  544x

Redakcia Rukoväte modernej ľavice pred časom ocenila úsilie našich francúzskych kolegov zaviesť 75%-nú daň z príjmu nad príjem 1 milión eur ročne. Medzičasom sa to stáva realitou a 75% daň bude úspešne fungovať.

Treba to brať ako prvý, zatiaľ nesmelý, krôčik na ceste za jedným z našich cieľov – väčšej majetkovej rovnosti.

Ešte nedoznela naša pochvala Francúzsku a už sa objavila ďalšia iniciatíva, ktorá si pýta pozornosť modernej ľavice. Nemecká strana Die Linke sa rozhodla požadovať daň 100% na príjem nad 500.000 eur ročne. Mnohí o strane Die Linke  hovoria, že čiastočne vypĺňa priestor po neprítomnej komunistickej strane, kedže Komunistická strana Nemecka (KPD) bola v roku 1956 zakázaná a „alternatívna“ Nemecká komunistická strana (DKP) je marginálna.

Návrh Die Linke však nenabáda na komunistické revolučné kroky (t.j. vyvlastniť, znárodniť a basta). Revolučné kroky nie sú pre modernú ľavicu prijateľné. Nám je blízka skôr evolúcia a teda aj evolučná cesta metódou postupných krokov (našimi protivníkmi často označovaná ako „salámová metóda“). A takou evolučnou cestou je aj postupné zvyšovanie daní z príjmu pre kapitalistov a bohatých. Tak to navrhuje aj nemecká Die Linke, jeden z jej predsedov Bernd Riexinger vysvetľuje: „Volebná kampaň 2013 bude o prerozdeľovaní peňazí. Peniaze tých superbohatých budú potrebné na financovanie sociálnych výdavkov a investícií do budúcnosti“.

Tu však treba podotknúť, že ani 100%-ná daň pre príjem nad určitú hodnotu v konečnom dôsledku nerieši náš cieľ t.j. aby sa majetková nerovnosť nezvyšovala, ale naopak zmenšovala. Aby sa tak naozaj stalo, budeme musieť prekonať aj psychologickú bariéru 100%-nej dane. Je otázkou času, kedy niekto konečne príde s požiadavkou na povedzme 125% daň na príjem nad určitú sumu napr. 1 milión eur. Alebo nad polovicu milióna, aby tých peniažkov pre naštartovanie rastu a modernizáciu Európy bolo k dispozícii viac.

Na Slovensku zatiaľ podobný návrh neplánujeme. Ako uvádzame vyššie, sme vyznavači evolučnej cesty postupných krokov a len prednedávnom sme úspešne zrušili nenávidenú takzvanú rovnú daň a netreba príliš tlačiť na pílku. Ak však medzičasom dozreje doba a spoločenský kvas, sme pripravení uvažovať aj o takej možnosti.

Na záver pripájame inšpiratívnu časť jedného rozhovoru s Ľ. Blahom, poslancom za stranu Smer a najmä predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti, ktorá sa týka jeho pohľadu na ľavicovosť aj na stranu Die Linke.

otázka novinára: Ako sa vy sám vyhraňujete politicky?
Ľ. Blaha: Keby som to mal vyjadriť virtuálne a predstavíme si na jednej úsečke celý ľavý priestor, od úplne najradikálnejších ľavičiarov, povedzme anarchokomunistov až po stred, čo je centristická pozícia, tak ja sa nachádzam niekde v strede ľavicového priestoru, čiže na ľavej strane sociálnej demokracie. Tá je v mnohých otázkach blízka pravej strane moderných, radikálnejších, ľavicových strán, ako je povedzme Die Linke v Nemecku.

redakcia Rukoväte modernej ľavice


Náš archív:
Rukoväť modernej ľavice: Najdôležitejšie ľavicové slová
Rukoväť modernej ľavice: Najdôležitejšie ľavicové slová 2
Rukoväť modernej ľavice: Vítame koniec tzv. rovnej dane

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?