Rukoväť modernej ľavice: Úspešne vyvážame modernú ľavicu do Čiech

Autor: Roman Brandšteter | 21.3.2013 o 9:51 | Karma článku: 14,16 | Prečítané:  476x

Áno, je to tak. Slovensko sa stáva úspešným exportérom modernej ľavice do Čiech. Triumfálny úspech – asi takto by sa dal v stručnosti charakterizovať prejav Roberta Fica na víkendovom zjazde českých sociálnych demokratov (ČSSD). Fico doslova rozžiaril oči viacerým delegátom, ktorí ho niekoľkokrát odmenili vrelým potleskom. Hlad po receptoch úspechu slovenskej modernej ľavice bol evidentný.

Nebývalo to tak vždy. Politika sa väčšinou exportovala opačným smerom, z Čiech na Slovensko. V roku 1946 sa muselo komunizmu na Slovensku pomôcť z Čiech, kedže konzervatívnejšie Slovensko sa v tých časoch príliš bránilo komunistickej moderne.

Dnes nastal čas oplatiť vtedajšiu pomoc a obrátiť smer. Moderná ľavicová politika už úspešne prúdi opačne a Robert Fico sa postupne stáva kultovou postavou pre nejedného českého, alebo dokonca európskeho ľavičiara. Úspechy slovenskej modernej ľavice sú evidentné:

- zarezanie rovnej dane
- čiastočné zarezanie druhého dôchodkového piliera (žiaľ, zatiaľ iba čiastočné)
- dôkladná príprava na zarezanie zdravotného poistenia v súkromných poisťovniach
- skvalitnenie centrálneho verejného obstarávania na náš spôsob
- postupné vytláčanie drapľavých káuz do ústrania či zabudnutia (Gorila, kauza Hedviga, Harabinovo súdnictvo, kauza generálny prokurátor, kauza nahrávky s hlasom na nerozoznanie podobného jednému pánovi)

Osveta slovenskej modernej ľavice šírená v Čechách už prináša povzbudzujúce úspechy. Podľa najnovšieho prieskumu by česká ľavica v čele s ČSSD získala vo voľbách dokonca ústavnú väčšinu. Áno, čítate správne, ústavnú väčšinu. Tlieskame, fandíme a držíme palce, je to čiastočne aj náš úspech.

Nie je ďaleko doba, kedy bude porovnateľným spôsobom prekvitať aj moderná ľavica v Nemecku alebo v Británii. Celková situácia v Európe sa postupne rozjasní. Žiara takého rozjasnenia bude výrazná a pre niekoho možno až priostrá. Čas veľkého európskeho rozjasnenia je možno bližšie, ako sa sami nazdávame.

Z výrokov Roberta Fica na zjazdoch ČSSD v rokoch 2009 a 2013 vyberáme:

„Musíme veľmi otvorene hovoriť o tom, že kríza ako infekt prišla zo Spojených štátov amerických. Finančné krízy, radary, rakety, vojny kvôli rope - takéto vývozné artikle z USA si neprosíme"
Fico, zjazd ČSSD 2009

„Sociálna demokracia na Slovensku, v Čechách, všade v Európe, vo svete musí otvorene nazývať príčiny krízy, že definitívne zlyhal neoliberalizmus, voľný trh bez regulácie, že model aktívneho, silného sociálneho štátu a primerane regulovaného a kontrolovaného trhu je jediným receptom"
Fico, zjazd ČSSD 2009

"Veľmi si vážim, že máte lídra, ktorý je v hodnotách sociálnej demokracie nekompromisný"
Fico o Paroubkovi, vtedajšom predsedovi ČSSD, zjazd ČSSD 2009

„Chcem zablahozelať k rozhodnutiu opätovne si zvoliť za predsedu pána Sobotku“
Fico, zjazd ČSSD 2013

„Toto je obdobie, kedy sú ľavicové rozhodnutia potrebnejšie ako kedykoľvek inokedy“
Fico, zjazd ČSSD 2013

„...dnes, práve v hospodárskej kríze potrebuje svet, potrebuje Európa, sociálno-demokratické hodnoty a čím viac sa ich budeme držať, tým budeme úspešnejší...nielen na Slovensku, ale tiež v Českej republike a verím, že v každej krajine Európy a sveta."
Fico, zjazd ČSSD 2013

 „Zarezali sme posvätnú kravu pravice – rovnú daň. Zarezali sme ju.“
Fico, zjazd ČSSD 2013

„Nič im nebolo sväté. Nič. Bolo im úplne jedno či ľudia majú pracovnoprávnu ochranu, bolo im úplne jedno ako fungujú dôchodky, bolo im úplne jedno ako fungujú daňové príjmy“
Fico o Radičovej vláde, zjazd ČSSD 2013

„Slovensko bude mať v roku 2013 pozitívny hospodársky rast vyšší ako 1%“
Fico, zjazd ČSSD 2013

„Peniaze treba hľadať najmä tam kde sú“
Fico, brífing na zjazde ČSSD 2013

Redakcia Rukoväte modernej ľavice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?