reklama

Ekonóm a prognostik alebo zrod nového politika?

Denník Sme hľadal pred pár dňami odpoveď na anketovú otázku Čo nám dala kríza? Jedným z oslovených bol aj ekonóm a prognostik SAV V. Baláž. Jeho odpoveď bola pre mňa ťažko uveriteľná. Znela:„Potvrdilo sa mi podozrenie, že keď je naozaj zle, tak všetci sa utiekajú k štátu. Rozkvitala neoliberálna ideológia, že trh všetko zariadi. No keď sa začali problémy po páde Lehman Brothers, tak všetci zahodili posvätné knihy Miltona Friedmana a všetci chceli aby štát zachraňoval".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Uff. Ekonóma-prognostika V. Baláža som som mal zaradeného ako autora, snažiaceho sa o viac-menej fundovaný popis ekonomických javov, prispievajúceho do mienkotvorného denníka, ale taká miera hrubozrnného pokrúcania reality sa mi zdá priveľká. Sám Baláž potom niektoré slová mierne korigoval, ale podstata ostala.

Už výrazné nadužívanie slova „všetci"(všetko) z vyššie uvedeného citátu je signál, že ústa išli rýchlejšie ako myšlienky. Objavila sa obľúbená mantra o tom, že akési „posvätné knihy" (sic, ktože ich posvätil?) Friedmana a Hayeka vyhlasujú, že „trh všetko zariadi" alebo vyrieši. Je tu však problém. Nie je ani nutné mať do podrobnosti naštudovaných týchto pánov aby bolo zrejmé, že nijaké sľubovanie zariadiť (vyriešiť) všetko voľným trhom sa nekoná. Pravda je dokonca úplne opačná. Obaja páni tvrdia, že trh všetko nevyrieši:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Friedman:
Existence svobodného trhu samozřejmě neodstraňuje potřebu vlády. Naopak, vláda je nezbytná jednak jako fórum pro určení "pravidel hry", jednak jako soudce, který interpretuje a zajišťuje dodržování dohodnutých pravidel.

Vedle této hlavní funkce nám může vláda občas umožňovat dosažení i toho, co bychom individuálně dosahovali obtížněji a nákladněji. Avšak každé takové "použití vlády" je zatíženo nebezpečím. Neměli bychom se mu vyhýbat (...) ale než k tomu přistoupíme, měly by jasně převažovat výhody.

Hayek:
Liberálny argument v prospech čo najlepšieho využitia síl konkurencie (...) nie je argumentom pre to, aby sa veci ponechali tak, ako sú. Nielenže nepopiera, ale naopak zdôrazňuje, že v záujme účinného fungovania konkurencie je potrebný starostlivo premyslený právny rámec (...) Rovnako nepopiera, že tam, kde je nemožné vytvoriť podmienky, ktoré sú pre efektívnosť konkurencie nevyhnutné, musíme použiť iné metódy riadenia ekonomickej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zakázať používanie nejakých jedovatých látok alebo vyžadovať špeciálne postupy pri zaobchádzaní s nimi, obmedziť pracovný čas alebo vyžadovať určité hygienické opatrenia je úplne zlučiteľné so zachovaním konkurencie, otázkou je, či sú v danom konkrétnom prípade získané výhody väčšia ako vzniknuté spoločenské náklady.

Štát, ktorý kontroluje váhy, miery (či iným spôsobom zamedzuje podvodu či sprenevere), určite koná (...) a predsa je v tomto smere verný liberálnym princípom.

Je to v úplnom protiklade s pseudotézou, že „trh všetko zariadi" alebo, že trh je všemocný.

Ďalšou kuriozitou je, že (podľa V. Baláža) všetci po štarte krízy opustili názory týchto pánov (zahodili ich „posvätné knihy"). To predsa nezodpovedná skutočnosti, veď také názory presadzovala výrazná menšina politikov či politických strán, nehovoriac o ich praktickej realizácii. Baláž neskôr poopravil čo pre neho znamená slovo „všetci" (v sobotu: „všetci zahodili posvätné knihy" , v pondelok: „americkí predstavitelia a predstavitelia finanančných inštitúcií zahodili posvätné knihy"). Význam slova všetci sa síce výrazne zmenšil, ale predstava, že Clinton, Bush Jr., či Obama boli či sú horlivými presadzovateľmi myšlienok Friedmana a Hayeka a nebodaj aj ich realizátormi, sa zdá byť dosť pomýlená, kedže realita je dostatočne známa. O predstaviteľoch finančných inštitúcií (Buffet?, Bernake?, Soros?, Lagardeová?) už ani nehovoriac...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nasledujú ďalší „všetci". Všetci (podľa Baláža) chceli aby štát zachraňoval. Slovenský prognostik by mohol mať rámcový prehľad aj o domácej politike a vedieť, že práve na tom, že nie všetci chceli aby štát zachraňoval sa rozpadla bývalá slovenská vláda.

Nechce sa mi veriť, že v jednom odseku môže ekonóm-prognostik spraviť toľko prešľapov. Vysvetlením by hádam bolo, ak by chcel na seba upozorniť niektorú (najlepšie vládnucu) politickú stranu, ako vhodný kandidát na nejakú tú lepšie platenú funkciu (napr. podľa vzoru Ľ. Blahu). V tom prípade by sa propaganda tohto typu zišla a podobnosť teda nemusí byť čisto náhodná:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„základom tejto filozofie (neoliberalizmu) je, aby všetko vyriešil trh"
(Pavol Paška)

„ľavicové strany (...) nezdieľajú presvedčenie, že všetko vyrieši trh"
(Smer, politické zamerania 2010-2014)

„Rozkvitala neoliberálna ideológia, že trh všetko zariadi"
(V. Baláž, ekonóm a prognostik SAV)

Aj tá „posvätnosť kníh" pripomína „pobožný" slovník poslanca Ľ. Blahu ( „odmietam náboženstvo trhu" resp. „trh nie je nedotknuteľný božský mechanizmus"). Už len nájsť nejaké vhodné Friedmanove a Hyekové tézy vzývajúce všemocný alebo posvätný trh.

súvisiace články:
Súboje s nereálnymi nepriateľmi
Najdôležitejšie ľavicové slová

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu