Superdividenda extrašpeciál

Autor: Roman Brandšteter | 14.10.2013 o 9:30 | Karma článku: 11,70 | Prečítané:  775x

Asi pred dvoma rokmi (v decembri 2011) bol schválený zákon o tzv. dlhovej brzde. Vraj, ak sa bude celkový slovenský dlh zväčšovať, prídu na rad sankcie - pri úrovni 55% trojpercentné viazanie výdavkov, pri 57% povinnosť vlády predložiť vyrovnaný rozpočet a pri 60% hlasovanie o dôvere vlády v parlamente. Na konci roka 2011 sme mali celkový dlh 43% HDP, dnes už takmer 55% HDP.

Vtedajší pochybovači mali, zdá sa pravdu, keď hovorili, že horkýže sa budú súčasní zemepáni držať dlhovej brzdy. A už je to tu, panským huncútstvom má byť (aj) tzv. superdividenda. Hrozia nejaké sankcie za príliš vysoké zadĺženie? Nech! My si spravíme superdividendu, dlh sa „akože" nezvýši ale iba zakamufluje do dlhu pološtátnych alebo štátnych podnikov a - všetko bude v poriadku. Na papieri.

V podstate je to v súlade s obvyklým európskym postojom - niečo sa vyhlási (Lisabonská stratégia 2010, Pakt stability a rastu...) a keď sa ciele nedodržia (aké to prekvapenie), tak sa stane - veľké NIČ. Tie isté plechové tváre, ktoré slávnostne prijímali pakty a stratégie, sa budú naďalej tváriť akože nič a budú vyhlasovať nové stratégie, nové pakty, nové prorastové opatrenia.

A trebárs aj nové dlhové brzdy. Už pomaly nepotrebujeme ekonómov, ale ekonometrikov. Schopných, a najmä tých všetkého schopných. Tých, čo radi vymyslia, zdôvodnia, obhája superdividendu, pomocou ktorej dlhy „prestanú rásť". A keby to (čiste náhodou) nepomohlo, tak na sto percent pomôže superdividenda extra, verte. A keby aj nie, tak superdividenda extrašpeciál už definitívne áno - na stodesať percent. Keď k tomu prirátame ešte nejaké tie špeciálne odvody pre banky, licencie pre stratové eseróčky atď., to by v tom už musel byť sám čert, aby to nezabralo.

Flexibilita v počítaní dlhu, rastu HDP, nezamestnanosti (niektorí zamestnanci úradov práce by zrejme vedeli rozprávať), flexibilita vo vymýšľaní (a zdôvodňovaní) takmer čohokoľvek. Skrátka - flexibilita reality, ak už to chcete v eurospíku.

Bolo by to všetko veľmi veselé, keby to nebolo také smutné. Smutné to začne byť, keď sa opýtame: A čia je to chyba? Odpoveď znie: naša, iba naša. Ešte smutnejšia je odpoveď na „perinbabovskú" otázku: A čia to bude smola? Tiež iba naša. Myslí si snáď niekto, že keď príde čas účtovania, že sa o svoj diel spoluzodpovednosti budú hlásiť ekonometrici z všakovakých inštitútov politických financií a rád rozpočtových zodpovedností?
Účet zatiahne niekto úplne iný.

teraz o niečom celkom inom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?