Pravdy sú len jedny

Autor: Roman Brandšteter | 27.10.2013 o 23:59 | Karma článku: 10,33 | Prečítané:  359x

Pred pár dňami uverejnili Hospodárske noviny článok M. Filka, šéfa Inštitútu finančnej politiky (alebo skôr politických financií, ťažko to pomaly rozpoznať) s veľavýznamným názvom: Hovoriť pravdu. Autor sa zamyslel (pochválil?, posťažoval?) nad tým, že pri tvorbe nového rozpočtu zrozumiteľne a poctivo opísali svoje plány a obmedzenia.

M. Filko - Hovoriť pravdu
Už minuloročný rozpočet bol pripravený (...) s väčším množstvom podrobností. A verejne hodnotený rozpočtovou radou, rozhodnutiami aj analytickým aparátom, nezávislou od nášho ministerstva. Predpovede vývoja ekonomiky a daní si navyše musíme vopred obhájiť pred panelom externých expertov.

Tohtoročná diskusia o rozpočte bude ešte informovanejšia. Pre verejnosť aj Európsku komisiu sme v ňom zrozumiteľne a poctivo opísali slovenské makroekonomické a rozpočtové plány a obmedzenia.

Najprv ma zaujalo, prečo sa vysoký úradník ministerstva financií rozhodol oháňať pravdou a poctivosťou. Ale nakoniec, prečo nie? Ak naozaj existuje dôvod, tak prečo sa nepochváliť lebo konečne „pravda" a konečne „poctivý opis"? Uplynuli však skôr hodiny ako dni od uverejnenia článku, keď sa ukázalo aké reálne to hovorenie pravdy vlastne je.

Minister vnútra Kaliňák je už dlhší čas v pozícii „reformátora" (uvodzovky sú rozhodne na mieste) verejnej správy tzv. ESO. Najmä jeho informácie o ušetrení veľkých peňazí (700 miliónov eur) sú často na úrovni skazky alebo skôr báchorky. Už v októbri 2012 viedol Kaliňák nasledovný bizardný dialóg s moderátorom TV relácie Lampa.

Hríb: Čiže, bude to veľké ušetrenie - za 3.5 roka 700 miliónov?
Kaliňák: Áno, my sme potom uviedli, aká je kapacita toho šetrenia pri plnej elektronizácii štátu a uviedli sme, čo by to znamenalo, keby sa do toho naozaj pridala aj samospráva, my by sme sa vedeli približovať... no, nie je to 700, pravda, je to nejakých asi 633 miliónov vypočítaných (...) Ale to by bolo vtedy, keby všetci mali záujem, vrátane vysokých škôl, vrátane kohokoľvek... kto je napojený na štátny rozpočet... vrátane verejnoprávnych inštitúcii (napr. RTVS)...
Hríb: Ešte raz sa opýtam, koľko bude to číslo?
Kaliňák: 700 miliónov za tie 3 roky.
Hríb: Za ideálnych podmienok, alebo reálne?
Kaliňák: To je číslo, ktoré musíme dosiahnuť, ten záväzok sme dali, budeme kotrolovaní a keď ho nedodržíme...
Hríb: Čiže 700 miliónov?
Kaliňák: Áno.

Už z tejto minidebaty cítiť, že šetrenie v uvedenej výške je viac fantazírovanie ako realita alebo nebodaj poctivosť. Pointa prišla pred pár dňami, keď tvorba rozpočtu 2014 mala potvrdiť „šetriace úmysly". Avšak problém. Denník Sme sa pokúsil zistiť konkrétnosti o „pravde" (možno práve tej, ktorú spomínal Filko) t.j. aké konkrétne šetriace kroky sa ukrývajú v analýzach Kaliňákovho ministerstva (105 ušetrených miliónov eur pre rok 2014, vraj). Kaliňákov úrad zareagoval najprv legendou o pokazenom počítači, z ktorého sa mršky-analýzy nedajú dostať. Pravdu tejto legendy vzápätí vystriedala iná, nová pravda, že vraj analýzy nie sú dostupné na zverejnenie. Prečo? Lebo nejaká iná pravda. Zatiaľ dočasná, kým nebude nahradená ďalšou v poradí.

Aspoň vieme, ako to asi bolo myslené s Filkovou pravdou a poctivosťou. Ten si pochvaľuje ako je rozpočet pripravovaný, verejne hodnotený, zrozumiteľne a poctivo opísaný. A v tých istých dňoch ministerstvo vnútra tej istej vlády ukazuje realitu Filkovej „pravdy a poctivosti" (pokazený počítač resp. analýza sa nedá zverejniť lebo iná pravda).

Sme: Prečo sa na analýze úspor nepodieľali ľudia z Inštitútu finančnej politiky?
Kaliňák: Akože nie?
Sme: Tvrdia, že ju nemajú.
Kaliňák: My sme s nimi pri tvorbe rozpočtu diskutovali, majú od nás podklady.
Sme: Takže dostali čísla, ale nie analýzy?
Kaliňák: Majú aj analýzy.

Jednotlivé pravdy a poctivosti sa nám tu premiešavajú, postupne menia a žijú svojím vlastným životom. Ich hlásateľom to neveľmi prekáža. Pravdy (a poctivosti) sú aj tak len jedny.

P. S. Čítali ste niekedy rozhovor s ministrom vnútra Kocúrkova (Absurdistanu, Tramtárie...)? Nie?
Nech sa páči.

Sme: V prvom stanovisku ste hovorili, že analýzy neviete nájsť alebo máte problém s ich kopírovaním. Potom ste poskytli stanovisko, že vlastne ani nemáte chuť tie analýzy zverejňovať. (...) Čiže ste klamali?
Kaliňák: Nie. Analýzu máme, ale v obmedzenom množstve. (...) Analýza nie je dokument ministerstva vnútra.

Sme: Kto robil túto analýzu?
Kaliňák: Ministerstvo vnútra a jeho pracovníci.

Sme: Nepovažujete teda svoje rozhodnutie nezákonne zverejniť analýzy za politický problém?
Kaliňák: Určite nie.
Sme: Prečo?
Kaliňák: Pretože to robíme v mene dobrej veci.

a teraz bohužiaľ o niečom celkom inom (Lou Reed, † 27.10.2013)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?