17. november – symbol odmietnutia totalitných ideológií

Autor: Roman Brandšteter | 15.11.2013 o 9:43 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  603x

17. november je dňom boja za slobodu, demokraciu a možno ho vnímať aj ako symbol odmietnutia totalitných ideológií. Je rozumné mať neustále na pamäti, že práve Európa dala v 20. storočí  svetu dva najobludnejšie a najkrutejšie totalitné režimy: komunizmus a nacionálny socializmus (nacizmus). Spoločenský rozvrat a odpornosti oboch režimov nemajú obdobu v histórii ľudstva.

nk.jpg

Mimoriadne trefný pohľad na utopické a totalitné režimy komunizmu a nacionálneho socializmu som si prečítal v memoároch Moje šílené století známeho českého spisovateľa Ivana Klímu, ktorý zažil obidve ideológie na vlastnej koži (nacistický koncentrák v Terezíne, potom členstvo v komunistickej strane a následne aj pozíciu nepriateľa komunistického režimu). Klíma napísal:

Největší nebezpečí hrozí, když sa vyznavačům utopie podaří v jejím jménu uchvátit moc a začnou svoje představy o lepší společnosti uskutečňovat. Jejich nereálná vize je nutí nenávidět skutečnost. Strašlivé zločiny komunizmu i nacizmu plynuli mimo jiné z utopičnosti těchto ideológií. Ta nutila život do krutého sevření iluzí. Když se iluze hroutila, režim ji nemohl potlačit, protože bez ní by stratil jakoukoli legitimitu, potlačoval tedy život, tedy právě lid, jehož se dovolával.

Společné všem tvůrcům utopií je fanatické přesvědčení, že nalezli klíč ke štěstí, spravedlnosti, hojnosti, důstojnějšímu životu, k pravdě.

Je to paradox, ale všechno vystupňované násilí, často surové a bezpříkladné vraždění či loupení se obvykle dálo ve jménu dobra, ctnosti, morálky, pokroku a obecného blaha. Všechny velké ideologie stejně jako utopické projekty (...) směřovaly k těmto vysokým metám, anebo sa jimi aspoň zapřísahávaly.

Navzdory všem neblahým zkušenostem se budou objevovat nové utopické projekty. Člověk touží žít v lepším, spravedlivějším, laskavějším světě, a proto je připraven znovu a znovu podléhat lákavým slibům zločinců, politických či náboženských snílků, kteří mu jej slibují, ať už na nebi nebo v zemském ráji, v obou případech na věčné časy.

S týmito slovami sa dá iba súhlasiť, vrátane záverečného varovania.
Stále je akosi priveľa potenciálnych strojcov nových poriadkov, ktorí by radi (samozrejme pod novším a atraktívnejším názvom) oprášili a oživili viaceré princípy, na ktorých utopické a totalitné ideológie stáli. Nebudú to robiť naraz, ale pomaly, postupne a málo nápadne. Je na nás, nakoľko to v dostatočnej miere a včas spoznáme.

Len zriedka sa stáva, že slobodu akéhokoľvek druhu stratíme celú naraz.
(David Hume)

 

zdroje obrázkov a fotografií: de.wikipedia.org, en.wikipedia.org, pinterest.com/priynka/photography, commons.wikimedia.org, tumblr.com/tagged/arbeit-macht-frei, moderni-dejiny.cz/clanek/pamatnik-vojna-lesetice-muzeum-obeti-komunismu/, liberalistiskperspektiv.blogspot.sk, squidoo.com/soviet-propaganda-posters, radioassistant.com, darren91.blog.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?