Kvóty pre ženy musia byť zavedené (2)

Autor: Roman Brandšteter | 12.12.2013 o 9:31 | Karma článku: 8,82 | Prečítané:  596x

Kvóty povinného počtu žien vo vedení väčších (zatiaľ) firiem musia byť zavedené. Je to už pomaly axióma, takže nie je potrebné dokazovať prečo. Posledné otázky sú odkedy a koľko presne, sú to však len formality. Kedže o zavedení kvót je v podstate rozhodnuté, tak si niečo povedzme o najčastejších mýtoch, ktoré slýchame od všakovakých nepriateľov genderovej rovnosti a spravodlivosti.

Upozornenie: Tento príspevok je zaradený v rubrike Fikcie a imaginácie a nemá v úmysle dotknúť sa žiadnej rozhľadenej a rozumnej ženy.

Mýtus č. 1 - prečo sa nedáte zvoliť a nepomôžete iným ženám k miestam v štátnej správe a v štátnych podnikoch?
Žien je v politike málo. Je nás málo, pretože voliči nevolia veľa žien. A to napriek tomu, že medzi voličmi je mierna väčšina žien, podobne ako v celej spoločnosti. Ani nám, ženám-političkám, sa nedarí presvedčiť ženy-voličky aby nás volili vo väčšom počte (Monika Flašíková-Beňová by vedela rozprávať...). A keďže nás teda ženy-voličky nevolia v dostatočnom množstve, prečo by sme mali my, ženy-političky, nominovať do štátnych inštitúcií ženy-nepolitičky? Najmä, keď si tam namiesto toho môžeme nominovať nejakého schopného fešáka?

Presadiť sa prostredníctvom volieb je pre nás ťažké a aj preto je nás v politických stranách málo. A do vyššieho manažmentu štátnych firiem sa dostáva najmä cez stranícke dosadzovanie. Takže aj miest pre nás je málo a z tohto dôvodu potrebujeme ďalšie fleky vo firmách.

Mýtus č. 2 - prečo sa nevypracujete samy?
Vraj, čo bráni šikovným ženám - manažérkam, šéfkam... aby si založili vlastnú firmu a zamestnali si tam koľko žien chcú, trebárs aj samé ženy. A postupom času, kedže ženy sú vraj aj tak lepšie manažérky, sa ich firma časom dostane na burzu a bude porážať mužmi ovládané (maskulínne, mačoidné...) konkurenčné firmy.
V takom názore je ignorovaná inakosť ženskej osobnosti. Inteligentná žena, šikovná manažérka i moderná šéfka predsa nemôže strácať čas neistotou v zakladaní nových firiem, ešte väčšou neistotou v manažovaní novej firmy, kde neustále hrozí neúspech alebo dokonca hrozivý krach. Veď predsa veľká väčšina založených firiem sa nikdy celosvetovo nepresadí, a mnoho z nich zanikne alebo dokonca zbankrotuje. Tam by ste nás chceli dostať?

Väčšinu z nás nezaujíma zakladanie nových firiem, zháňanie kapitálu alebo dlhé vysedávanie a dumanie nad prelomovým podnikateľským nápadom. To rady prenecháme mužským trúdom. Nech oni riskujú pri zakladaní firiem, nech oni riskujú pri zháňaní kapitálu, nech oni riskujú krach či bankrot. Väčšina z nich sa nepresadí a také firmy nás nezaujímajú. Iná situácia však nastane, až sa Gatesovia, Jobsovia, Zuckerbergovia presadia a vybudujú fungujúce a bohaté firmy. Tam je naše miesto, tam sú pre nás kvóty. Nechceme byť Gatesom alebo Zuckerbergom v sukni. Chceme byť manažérkami a šéfkami u Gatesa a Zuckerberga. A to bez ohľadu na to, či sa im to bude páčiť alebo nie.

Mýtus č. 3 - zlatokopky
Vraj zavedením kvót sa do vysokých pozícií dostanú najmä tie ženy, ktoré majú skôr dobré kontakty (rôznorodého charakteru...) ako schopnosti. Naša odpoveď je - nech. Navadí nám, že Federácia európskych mileniek už dlhší čas podporuje zavedenie ženských kvót.
Ich argumenty sú správne, bez ohľadu na to, čo si o nich kto myslí. Nejedna žena chce byť milovaná a súčasne veľmi úspešná, tak prečo nespojiť príjemné s užitočným?

Mýtus č. 4 - Väčšina je proti kvótam
Ale kdeže. Na našej strane je aktivistická menšina spolu s mlčiacou drvivou väčšinou. Proti nám stojí len maličká menšina. Sú to najmä voľnotrhoví jehovisti, neoliberálni talibanci, bigotní fanatici všemocného trhu alebo tí, čo neustále drdlú čosi o bezbrehej slobode bez zodpovednosti. Už z tohto výčtu je jasné, akú háveď máme proti sebe a dvojnásobne jasné, že názory podobných ľudí musia byť striktne odmietnuté a ak neprestanú, malo by im byť dôrazne zabránené v šírení akejkoľvek protikvotačnej demagógie. Ostatne, príslušná európska legislatíva (s tvrdými sankciami a trestami) je už v štádiu tvorby.

Záver:
Čo nechceme: nechceme zháňať kapitál, zakladať nové firmy a riskovať či budú úspešné, či prežijú prvé roky, či neskrachujú. Nechceme mrhať naším vzácnym časom a vysedávať nad všakovakými podnikateľskými plánmi alebo nápadmi.

Čo chceme: chceme manažovať, chceme šéfovať, chceme viesť.
Domáce puťky-voličky nás (zrejme zo závisti alebo vlastnej obmedzenosti) volia málo. Kvóty sú preto našou jedinou šancou a jasnou voľbou. Sme pripravené aj na to, že na nás bude zazerať mnoho takzvaných „kolegýň", ktoré sa na vysoké miesta dostali pomocou vlastných schopností, odborných kvalít a vytrvalosti. Sme však dostatočne silné a naše kvóty, na ktoré máme právo, si vybojujeme. Stojí za nami celá európska genderovská a iná spriatelená loby a to je veru riadna administratívna aj finančná sila.
A ak si budú doterajšie ženy-odborníčky vo vysokých funkciách na nás príliš vyskakovať, môže sa to rýchlo obrátiť proti nim. Nech si nemyslia, že sú nenahraditeľné.

Súvisiaci článok: Kvóty pre ženy musia byť zavedené (1)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?