Nový olympijský šport – súťaž v mäknutí mozgu

Autor: Roman Brandšteter | 10.1.2014 o 9:07 | Karma článku: 12,31 | Prečítané:  757x

Poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská akoby ešte ostávala v zajatí bujarých silvestrovských osláv. To by snáď mohlo vysvetliť jej ťažko uveriteľné vyjadrenie na margo nenominácie hokejistu Šatana na blížiace sa olympijské hry. Poslankyňa vraj povedala: „Z vyjadrenia trenéra je zrejmé, že prednosť dostali mladší, nie však nevyhnutne lepší hráči. Ak by takto postupoval zamestnávateľ, porušil by č. 21 Charty základných práv EU, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe veku". Uff. Nie je zlé byť vášnivým hokejovým fanúšikom, lepšie je však hokeju (a športu) súčasne aj trošku rozumieť.

V takom prípade by europolitička možno chápala, že nominácia v kolektívnych športoch nestojí na nejakých objektívne merateľných parametroch (v hokeji povedzme rýchlosť, efektivita streľby, počet kanadských bodov alebo úspešnosť brankárskych zásahov). Sú to len pomocné parametre, ktoré žiadnu nomináciu nemôžu zaručiť. Ani počet získaných medailí, gólov či počet absolvovaných zápasov či turnajov nie sú automatickou vstupenkou na olympiádu (chudák Gretzky by musel hrať dodnes). Zložiť z výborných jednotlivcov vynikajúci a najmä úspešný tým, je oveľa väčšia alchýmia. Ani skúseným trénerom (to sú tí, čo hokeju rozumejú o trošku viac ako poslankyňa Záborská) sa to vždy nepodarí.

Čo však šokuje viac, je zbraň, aká bola použitá. Samotnú Charta základných práv EU! Viem si živo prestaviť rozhorčenie političky po ohlasení nominácie. Ako začala horúčkovito listovať chartami, zákonmi, nariadeniami, ako jej asistenti pobehovali po parlamentnej knižnici a rešeršovali dostupnú legislatívu aby nakoniec našli nejaký paragraf v prospech obľúbeného športovca svojej šéfky. Viem si aj bohužiaľ predstaviť, ako bude tento „revolučný princíp" pokračovať v ovplyvňovaní nominácií ďaľších športov, v ovplyvňovaní obsadzovania hercov a herečiek do hlavných úloh filmov a divadelných inscenácii, v určovaní kurátorom výstav akých umelcov majú či nemajú vystavovať atakďalej atakpodobne. Inými slovami v mocenskom ovplyvňovaní celej rady skutočností, ktoré nezávisia na nejakých ľahko zmerateľných parametroch, ktoré by sa mohli zmestiť do hlavy regulátora.

Skrátka a dobre, ak niečo nefunguje tak, ako si to JA (a mojí blízki) predstavujú, treba okamžite vytiahnuť nejaký obušok vo forme zákona, nariadenia, usmernenia, vyhlášky, paragrafu a zjednať nápravu.

Ako asi vyzerá myšlenkový svet človeka, ktorý v stave rozhorčenia neváha zapojiť Chartu základných práv na regulovanie a ovplyvňovanie športovej nominácie? A ak bol tento konkrétny príklad len malým a nevýznamným zábleskom mysle europoslanca, čo sa asi odohráva v dôležitých prípadoch rozhodovania o európskej budúcnosti? Ako asi vyzera „tvorba" názorov (a navrhovaných riešení) ľudí, ktorí ovplyvňujú životy 500 miliónov občanov EU? Radšej na to nemyslieť.

Blížiace sa olympijské hry slovenskému športu asi veľa medailovej radosti neprinesú. Zrejme sa už nepodarí zaradiť do ich programu nový šport - súťaž v mäknutí mozgu. Je to škoda, lebo Slovensko by malo reprezentantku, ktorá by bola horúcim kandidátom na finálové boje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?