Politik roka 2013 v SR - Ľubomír Jahnátek

Autor: Roman Brandšteter | 24.1.2014 o 9:57 | Karma článku: 14,70 | Prečítané:  1391x

Výsledky ankety Politik roka 2013 pravdepodobne kdekoho prekvapili. Víťazstvo Ľubomíra Jahnátka čakal málokto a väčšina asi predpokladala, že automatickým víťazom bude niektorý z Robertov. Konečný výsledok bol možno šokujúci, avšak tí, čo politiku sledujú pravidelne museli uznať, že Jahnátkovo víťazstvo je zaslúžené. Pochybovači a skeptici by určite upozorňovali na Jahnátkovu ťažko prehliadnuteľnú nekompetenciu ako ministra pôdohospodárstva. To by však bolo krátkozraké.

Skutočnosť, že Ľ. Jahnátek (vyštudovaný chemický inžinier v odbore kaučuk/plasty s pofidérnou profesúrou z oboru elektroenergetiky) nemal ako kandidát na ministra ani šajnu o obore, ktorému má šéfovať, nie je v žadnom prípade negatívum. Platí presný opak. Nie odbornosť alebo vzdelanosť v obore, ale loajalita. To je kľúčová vlastnosť, ktorá dokáže urobiť aj z radového občana elitu spoločnosti a v konečnom dôsledku napríklad aj ministra. Jahnátka pritom nemožno podozrievať z toho, že by bol nadmerne riadený politickou stranou Smer. Avšak práve obrovská miera loajality a samoregulácie mu dopomohla dostať sa tam kde je, a najmä - udržať sa tam.

Július Satinský kedysi povedal pamätnú vetu: „Slováci, ktorí ešte nie sú ministrami, nech sa hlásia u súdruha Žinčicu". Táto veta vyvolávala dlhé roky dojem žartu, ale ktovie či v skutočnosti nebola myslená vážne. Aby aj občan, ktorý si o sebe myslí, že je nepotrebný a/alebo neuplatniteľný v riadení dôležitej štátnej inštitúcie mal pred sebou blikajúce svetielko. Svetielko nádeje, že aj bez odbornosti a prakticky bez ničoho „merateľného" čo by svedčilo v jeho prospech, sa môže stať dôležitým funkcionárom alebo dokonca ministrom či prezidentom. Ba čo viac, nielen trpeným ministrom  učupeným v rohu kancelárie, ale veľaváženým pánom ministrom, ktorého si uctievajú všakovaké profesijné zväzy a lobistické skupiny, pretože práve ON bude veľkomožne rozdávať desiatky miliónov eur z eurofondov či štátneho rozpočtu.

Nech je víťazstvo Ľ. Jahnátka v ankete Politik roka 2013 veľkým povzbudením pre priemerného (alebo pokojne aj podpriemerného) občana, že má neustále reálnu šancu dostať sa veľmi vysoko v štátnej hierarchii a nebyť pritom obmedzovaný zbytočnou odbornosťou, jazykovou vybavenosťou alebo dajakými „manažérskymi" schopnosťami či nebodaj „zdravým rozumom".

Každý občan Slovenskej republiky by mal mať právo na menovanie.
Aj z tohto dôvodu je prvenstvo v ankete Politik roka 2013 v tých najsprávnejších rukách.


Príspevok je zaradený v rubrike Fikcie a imaginácie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?