O neposlušných nožniciach

Autor: Roman Brandšteter | 7.2.2014 o 9:20 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  439x

Tento príbeh je z domáceho prostredia, ale jeho alternatívu možno nájsť kdekoľvek inde.  Istému politikovi (a jeho súputnikom) sa znepáčil existujúci nepomer medzi bohatými a chudobnými. Vraj sa nožnice medzi bohatými a chudobnými doširoka roztvorili a preto je tu on, politik-záchranca, ktorý dosiahne, aby sa nožnice začali zatvárať. Písal sa vtedy rok 2006 a blížili sa voľby. Veľké množstvo voličov tomu naozaj uverilo a dá sa povedať, že tomu verí dodnes, o čom svedčia aj volebné preferencie. Dnes už píšeme rok 2014 a politik-záchranca je stále pri moci. S malou (asi dvadsaťmesačnou) prestávkou vládne on a jeho strana už takmer 6 rokov, či už ako dominantná alebo dnes už dokonca jediná vládnuca politická sila.

Vtedy (2006):
Dosiahneme, aby sa doširoka otvorené nožnice medzi chudobnými a bohatými začali zatvárať.
(R. Fico, predvolebná kampaň 2006)
„My hovoríme o postupnom znovuzatváraní nožníc medzi bohatými a chudobnými."
(R. Fico, rozhovor pre Hospodárske Noviny, máj 2006)

Dnes (2014):
Skúsme teda skontrolovať, ako to od roku 2006 (z toho 6 rokov za vlády Roberta F.) vyzerá. Zbežne porovnajme zárobky 2 milionárov (zástupcovia bohatých, hoci nie tých najbohatších), pána Priemerného (povedzme, že zástupca strednej triedy) a pána Minimálneho (zástupca chudobnejších, hoci nie tých najchudobnejších). Milionárov zastupuje Robert K. (zárobky nech má podobné ako sú uvedené tu) a Ján P. (zárobky nech má podobné ako sú uvedené tu).
Pán Priemerný a Minimálny dostávajú každý rok aktuálnu priemernú resp. minimálnu mzdu v Slovenskej republike a nemajú žiadny iný príjem.

Tabuľka príjmov (v EUR) by mohla vyzerať asi takto:
noznice2.jpg

Lenže problém.
Povedzme, že každý z pánov by minul polovicu svojho zárobku a zvyšok by ušetril (pán Minimálny asi nemá veľkú šancu, ale povedzme, že by sa tak stalo). Majetok, vzniknutý z polovice každoročných príjmov všetkých pánov, by sa rok čo rok zväčšoval - a to v prospech zástupcov bohatých (Robert K.  a Ján P.)

Dokonca aj v prípade, keby sme na zárobky bohatých uvalili „ťažkotonážnu" 95%-nú daň (reku, nech sa ide Hollande so svojimi smiešnymi 75% schovať) a súčasne by sme pánovi Priemernému a pánovi Minimálnemu daň úplne odpustili - tak aj v takom prípade by majetkový rozdiel rástol v prospech bohatých. Bohatí budú bohatší a chudobní chudobnejší.

Nuž, ale toto? 
Predsa od roku 2006 už ubehlo takmer 8 (slovom osem) rokov od udatných slov Roberta F. a jeho druhov. A výsledkov, ktoré by korešpondovali s populistickými (alebo skôr propagandistickými) heslami akosi niet. Kde udělali soudruzi z smer-esdé chybu?

Začnú sa tie zlomyseľné nožnice vôbec niekedy zatvárať? Budeme nútiť milionárov, aby svoj majetok museli v mene rovnosti povinne prešustrovať (chlast, gamblerstvo, drogy...)? Alebo im budeme majetok v pravidelných intervaloch odoberať (znárodňovať, zoštátňovať, zosolidarizovávať)? Žeby to konečne vyriešila až 100%-ná alebo radšej ešte vyššia daň? Veď tie nožnice sa mali podľa Robertových sľubov z roku 2006 postupne zatvárať a ony sa, koťuhy jedny, nezatvárajú.

Je to jasné - na vine sú neposlušné nožnice. Keby boli poslušné, tak by sa určite zatvárali. Preto je najvyšší čas prijať prísnu reguláciu na nožnice (podobnú ako na žiarovky a vysávače). Nožnice si skrátka nebudú robiť čo chcú. A najmä vtedy nie, keď im politik-záchranca jednoznačne určí, akým smerom sa má uberať ich činnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?