O neposlušných nožniciach

Autor: Roman Brandšteter | 7.2.2014 o 9:20 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  443x

Tento príbeh je z domáceho prostredia, ale jeho alternatívu možno nájsť kdekoľvek inde.  Istému politikovi (a jeho súputnikom) sa znepáčil existujúci nepomer medzi bohatými a chudobnými. Vraj sa nožnice medzi bohatými a chudobnými doširoka roztvorili a preto je tu on, politik-záchranca, ktorý dosiahne, aby sa nožnice začali zatvárať. Písal sa vtedy rok 2006 a blížili sa voľby. Veľké množstvo voličov tomu naozaj uverilo a dá sa povedať, že tomu verí dodnes, o čom svedčia aj volebné preferencie. Dnes už píšeme rok 2014 a politik-záchranca je stále pri moci. S malou (asi dvadsaťmesačnou) prestávkou vládne on a jeho strana už takmer 6 rokov, či už ako dominantná alebo dnes už dokonca jediná vládnuca politická sila.

Vtedy (2006):
Dosiahneme, aby sa doširoka otvorené nožnice medzi chudobnými a bohatými začali zatvárať.
(R. Fico, predvolebná kampaň 2006)
„My hovoríme o postupnom znovuzatváraní nožníc medzi bohatými a chudobnými."
(R. Fico, rozhovor pre Hospodárske Noviny, máj 2006)

Dnes (2014):
Skúsme teda skontrolovať, ako to od roku 2006 (z toho 6 rokov za vlády Roberta F.) vyzerá. Zbežne porovnajme zárobky 2 milionárov (zástupcovia bohatých, hoci nie tých najbohatších), pána Priemerného (povedzme, že zástupca strednej triedy) a pána Minimálneho (zástupca chudobnejších, hoci nie tých najchudobnejších). Milionárov zastupuje Robert K. (zárobky nech má podobné ako sú uvedené tu) a Ján P. (zárobky nech má podobné ako sú uvedené tu).
Pán Priemerný a Minimálny dostávajú každý rok aktuálnu priemernú resp. minimálnu mzdu v Slovenskej republike a nemajú žiadny iný príjem.

Tabuľka príjmov (v EUR) by mohla vyzerať asi takto:
noznice2.jpg

Lenže problém.
Povedzme, že každý z pánov by minul polovicu svojho zárobku a zvyšok by ušetril (pán Minimálny asi nemá veľkú šancu, ale povedzme, že by sa tak stalo). Majetok, vzniknutý z polovice každoročných príjmov všetkých pánov, by sa rok čo rok zväčšoval - a to v prospech zástupcov bohatých (Robert K.  a Ján P.)

Dokonca aj v prípade, keby sme na zárobky bohatých uvalili „ťažkotonážnu" 95%-nú daň (reku, nech sa ide Hollande so svojimi smiešnymi 75% schovať) a súčasne by sme pánovi Priemernému a pánovi Minimálnemu daň úplne odpustili - tak aj v takom prípade by majetkový rozdiel rástol v prospech bohatých. Bohatí budú bohatší a chudobní chudobnejší.

Nuž, ale toto? 
Predsa od roku 2006 už ubehlo takmer 8 (slovom osem) rokov od udatných slov Roberta F. a jeho druhov. A výsledkov, ktoré by korešpondovali s populistickými (alebo skôr propagandistickými) heslami akosi niet. Kde udělali soudruzi z smer-esdé chybu?

Začnú sa tie zlomyseľné nožnice vôbec niekedy zatvárať? Budeme nútiť milionárov, aby svoj majetok museli v mene rovnosti povinne prešustrovať (chlast, gamblerstvo, drogy...)? Alebo im budeme majetok v pravidelných intervaloch odoberať (znárodňovať, zoštátňovať, zosolidarizovávať)? Žeby to konečne vyriešila až 100%-ná alebo radšej ešte vyššia daň? Veď tie nožnice sa mali podľa Robertových sľubov z roku 2006 postupne zatvárať a ony sa, koťuhy jedny, nezatvárajú.

Je to jasné - na vine sú neposlušné nožnice. Keby boli poslušné, tak by sa určite zatvárali. Preto je najvyšší čas prijať prísnu reguláciu na nožnice (podobnú ako na žiarovky a vysávače). Nožnice si skrátka nebudú robiť čo chcú. A najmä vtedy nie, keď im politik-záchranca jednoznačne určí, akým smerom sa má uberať ich činnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?