Rukoväť modernej ľavice: Neprekáža nám 0% DPH na investičné zlato?

Autor: Roman Brandšteter | 20.2.2014 o 9:37 | (upravené 20.2.2014 o 12:05) Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1041x

Nedá sa nič robiť, ale je nevyhnutné sebakriticky priznať, že moderná ľavica v niektorých oblastiach zlyháva. Napríklad v tom, že stále tolerujeme skutočnosť, že na investičné zlato (t.j. zlaté tehly, prúty, investičné mince a na druhej strane nie zlaté šperky) platí 0% DPH. Zatiaľčo na najzákladnejšie potraviny (napr. chlieb) platíme hrozivú 20%-nú sadzbu dane z pridanej hodnoty, tak na zlaté tehličky kúpené pre súkromnú potrebu platí neuveriteľne nízka daň z pridanej hodnoty - dokonca nulová.

Z ľavicovej pozície sa táto skutočnosť nedá nijakým prijateľným spôsobom vysvetliť. Je ťažké tomu uveriť, ale ak si najchudobnejší človek, aký len v spoločnosti existuje, kúpi ten najmenší rožok, tak zaplatí väčšiu DPH, ako keď si milionár pre seba kúpi metrák investičného zlata.

Ešte raz  - ak si ktokoľvek (kto na to má) kúpi do svojho trezora sto kíl zlatých tehál (v cene vyše 3 milióny eur) tak celá jeho zaplatená DPH z celkovej ceny je presne nula eur a nula centov. V podobných prípadoch ako je tento, by sa dali donekonečna skloňovať slová ako spravodlivosť, rovnosť či solidarita. Ale neskloňujú sa. Moderná ľavica mlčí. Pseudoargumenty smernice EU (1998/80/ES) sú pritom prekonané alebo evidentne neprijateľné.

Úprimne povediac, ani v redakcii Rukoväte modernej ľavice presne nevieme, či máme nulovú DPH na zlato kritizovať, chváliť alebo o nej radšej mlčať tak, ako doteraz. Množia sa náznaky o chystanom mimoriadnom zdanení úspor a majetku (napr. tu alebo tu). A akože zdaníme zlaté tehly a mince v trezoroch milionárov? Aj preto by nezaškodilo, povedzme ako sprievodné opatrenie, zaviesť na investičné zlato zakúpené pre súkromné účely aspoň nižšiu sadzbu DPH, podobne ako na knihy alebo niektoré zdravotnícke potreby.

redakcia Rukoväte modernej ľavice

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?