Keď kandidát zadre

Autor: Roman Brandšteter | 7.3.2014 o 9:29 | Karma článku: 7,36 | Prečítané:  903x

Denník Sme dáva kandidátom na prezidenta pravidelné otázky, na ktoré majú krátko odpovedať (samozrejme s robert-výnimkou). Niekedy su odpovede jasné a dokonca rozumné, niekedy vyhýbavé a niekedy sa jedná o vyložený záder. Konkrétny príklad - na otázku „súhlasíte s vyplácaním vianočných dôchodkov" odpovedal prezidentský kandidát Procházka týmto kalibrom: „Áno. Sú symbolickým prejavom uznania a pomoci ľuďom... Ľudia si na ne zvykli a ich stratu by brali ťažko". Kúzlom nechceného je skutočnosť, že autorom tejto odpovede je ústavný právnik.

Ani neviem či sa usmievať alebo mračiť. Podľa prezidentského kandidáta, keď si ľudia na niečo (nech aj akokoľvek nezmyselné) zvyknú, tak by sme im to nemali brať. Keby sme túto absurdnú logiku zobrali doslova, tak by mala ťažké následky, zamestnávatelia by mohli dostať zákaz akéhokoľvek prepúšťania (ľudia si predsa zvykli a stratu zamestnania by brali ťažko), nebolo by možné už nikdy znížiť niekomu plat (ľudia si zvykli) a podobných prípadov by sme našli neúrekom.

Je to priam dokonalý návod pre populistov a propagandistov. Vymyslite akýkoľvek nezmysel (veľkonočný dôchodok, prvomájový dôchodok, milionársku daň, stopercentú daň....) a vydržte ten nezmysel udržať istý čas v platnosti. A to bude stačiť, pretože ľudia si (aj na nezmysel, alebo výhody z neho plynúce) jednoducho zvyknú a stratu by brali ťažko. Ak by aj hrozilo zrušenie nezmyslu, Procházka sa pridá na vašu stranu.

Bolo by také ťažké zvýšiť dôchodky o vianočný (nezmyselný) dôchodok tak, aby mali dôchodcovia vo výslednej celoročnej sume dôchodok rovnaký ako s tým „extra vianočným"? Určite nie, ale bolo by to málo populistické a málo voličsky vstriecne - nemožno predsa zabúdať na to, že starobný dôchodok u nás poberá asi 1 milión ľudí a to je takmer 23% voličov (v parlamentných voľbách 2012 bol počet oprávnených voličov 4,4 milióna).

Iste, celé by sa to dalo odbyť mávnutím ruky, že prezident bude tým posledným, ktorý bude o vianočných dôchodkov rozhodovať.  Ale, že s takým názorom príde práve právnik Procházka, to je teda vec. Byť pravicovým voličom je skrátka utrpenie.


Súvisiace články: Prečo je medzi pravičiarmi toľko irónie a sarkazmu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?