Tak ako sa vlastne máme? (2 názory a 2 týždne medzi nimi)

Autor: Roman Brandšteter | 13.3.2014 o 9:16 | Karma článku: 7,89 | Prečítané:  649x

V denníku Sme uverejnil spisovateľ M. Hvorecký svoj predvolebný názor na našu súčasnú spoločnosť. S mnohými vetami by sa aj dalo súhlasiť, ale najviac ma zaujal veľký kontrast v porovnaní s názormi toho istého autora spred dvoch týždňov. Ten kontrast považujem za priveľký a vzbudzuje vo mne istú nedôveru k spisovateľovej konzistencii názorov. Aj intelektuál by si mohol dávať pozor na to, čo všetko hovorí.

Michal Hvorecký (Sme, 25.2.214): Naša krajina prešla za uplynulých dvadsať rokov  riadny kus cesty vpred a žije sa v nej tak dobre, ako ešte nikdy.(...) Frflať sa dá všade a vždy. (...) No faktom je, že kam sa človek na Slovensku pozrie, tam je pokrok nepopierateľný - či už na fabriky, parkoviská, nákupné centrá, lyžiarske strediská, divadlá, kníhkupectvá...
Aj preto nikdy nezaškodí pripomínať si, ako dobre sa vlastne máme.

Michal Hvorecký (Sme, 11.3.214): Nezamestnanosť mladých dosiahla rekord. Štátny dlh tiež. Školstvo upadá. Zdravotníctvu hrozí kolaps. Veda azda prestane existovať. O súdnictve škoda reči. Kultúra stagnuje. (...) živnostníci prešľapujú alebo zavierajú biznis. Drobní podnikatelia trpia pre mizerné nové zákony. Postavenie zamestnancov sa zhoršilo. Učitelia boli nechutne oklamaní. (...) Zázraky už nečakám. (...) Mečiar to začal a Fico to dokončil - ľudia neveria v občiansku spoločnosť ani demokraciu (...) Občania sa cítia podvedení, frustrovaní alebo balia kufre.

Obidva odlišné názory sa pritom vzťahujú k podobnej dobe. Z posledných dvadsiatich rokov boli polovicu času pri moci Mečiar alebo Robert F. V jednu chvíľu sa máme radovať z toho, ako dobre sa máme a o pár dní už máme baliť kufre?

Je správne keď sa intelektuál vyjadruje k svojej dobe a spoločnosti. Problémom sa však stane, ak bude intelektuál robiť niečo podobné ako politici, ktorých sám (a často oprávnene) kritizuje, to jest meniť názory a argumenty podľa toho, ako sa to práve hodí do krámu.

Konzistentnosť názorov sa v politike stala čímsi neznámym. Bolo by nešťastím, ak by sa tento mor  rozšíril vo veľkej miere aj na intelektuálov (v histórii sa to bohužial stalo už mnohokrát). Naša budúcnosť nás očakáva s mnohými nástrahami (väčšinou spôsobených nami samotnými) - zadĺženosť a neúprosná demografia v kombinácii s prebujneným štátom a závalom regulácií (európskych aj domácich) a to všetko ruka v ruke s našou aj európskou slabosťou v naozaj dôležitých veciach (neschopnosť dôraznejšie zareagovať na arogantnú ruskú rozpínavosť je len čerešničkou na torte). To všetko je živnou pôdou, priam lákadlom, pre nekonzistentnosť názorov a ich selektívne používanie podľa toho, čo sa komu práve hodí.

Ak sa aj intelektuáli ochotne prispôsobia, budeme sa potom čudovať radovým občanom, keď budú v rôznych voľbách voliť všakovakých, často pofidérnych, kandidátov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?