Pošleme Roberta dočerta? (a možné dôsledky)

Autor: Roman Brandšteter | 17.3.2014 o 0:40 | Karma článku: 15,92 | Prečítané:  4129x

Uznávam, že titulok je do istej miery hubatý, a že som sa dal trochu zlákať jeho zvukomalebnosťou. Je predsa isté, že aj v prípade volebného preplesku, ktorý by mohol Robert F. utŕžiť v 2. kole prezidentských volieb, to nebude ani náhodou jeho politický koniec. Žiadne zamávanie ručičkou ani pospevovanie typu „s pánom bohom - neublížil som" v nijakom prípade nehrozí. Práve naopak, v prípade Robertovho neúspechu sa môžeme tešiť na jeho riadnu protiofenzívu z pozície premiéra v nasledovných dvoch rokoch vládnutia.

Už kampaň pred 2. kolom prezidentských volieb veľa naznačí. Robertovo vystúpenie v poslednej debate pred prvým kolom a hustejší „úžernicko-scientologický" nálet na najnebezpečnejšieho protikandidáta mnohé naznačuje.

Nedá sa v žiadnom prípade pochybovať, čoho všetkého je Robert, najmä ak sa cíti ohrozený, schopný a akú nečistotu (alebo priam špinu) bude ochotný (priamo alebo nepriamo) použiť. Ešte sú v čerstvej pamäti doslova odporné ataky na bývalú premiérku Radičovú, keď Robert F. stratil nad sebou akúkoľvek kontrolu („Radičová je najväčšia podvodníčka v histórii slovenskej politiky" alebo „Takúto podvodníčku som ešte na slovenskej politickej scéne nestretol a to sa pohybovali všelijaké indivíduá po slovenskej politickej scéne"...). Podrobnejšie som o tom písal tu.

Niečoho podobného môžeme byť veľmi ľahko svedkami opäť, akurát s tým rozdielom, že tentokrát to nebude Robert robiť osobne, ale skôr cez organizované úderky akože „z nezávislej strany". A úderky to budú bezpochyby dostatočne skúsené a pripravené na rôzne varianty vedenia „politického boja".

Je však niečo oveľa horšie ako Robertov spôsob vedenia kampane pred 2. kolom volieb prezidenta. A tým (v prípade Ficovho neúspechu) môže byť jeho ďalšie účinkovanie v pozícii premiéra. Tam bude v pozícii, v ktorej bude schopný v nadmernej forme „osladiť" svoj nečakaný (a pre neho frustrujúci) neúspech rôznym skutočným či domnelým protivníkom.

Zatiaľčo doteraz (prvé dva roky vládnutia) mohol ešte brať aký-taký ohľad a prejavovať „veľkodušnosť" neohrozeného vodcu vlády jednej strany, po prípadnej prehre zavládnu vážnejšie obavy a v predstihu sa začne predvolebný boj pre parlamentné voľby v roku 2016. A že to bude boj už bez akejkoľvek „blahosklonnosti a veľkodušnosti" - na to môžeme zobrať jed. Bude to tvrdý a nekompromisný boj s dostatočnou, možno až chirurgickou, presnosťou. Prebrať mečiarovských a slotovských voličov (a sponzorov) znamená prebrať aj vyskúšané metódy vedúce k úspechu.

Je teda vôbec dobré, ak Robert F. utŕži v 2. kole prezidentských volieb príliš veľkú prehru? Ale áno. A to aj za cenu výrazného nebezpečenstva, že po neúspechu pritiahne Robert silovým spôsobom opraty svojho vládnutia v druhej časti funkčného obdobia svojej vlády. A to aj za cenu, že (s najväčšou pravdepodobnosťou) zasiahne (alebo nechá zasiahnuť) a ublíži tam, kde sa len bude dať. A veru bude kde - kauza Hedviga, ďalšia demontáž dôchodkového systému či modelu konkurenčných zdravotníckych poisťovní - to je len niekoľko skromných tipov pre možné škodenie. Roberta v  týchto veciach rozhodne nie je možné podceňovať, jeho fantázia v kombinácii s mocou, ktorou bude stále disponovať, bude prisilným lákadlom.

A načo teda bude dobrá Robertova prehra (ak sa, samozrejme, vôbec podarí) v prezidentských voľbách, keď môže so sebou priniesť nebezpečné dôsledky? Kvôli Ficovi samotnému nie. Porekadlo „starého psa novým kúskom nenaučíš" v tomto prípade platí. Robertova prehra by však mohla byť užitočná pre jeho nástupcov. Dnes je veľmi ťažké uveriť, že prípadný Robertov nástupca (Kaliňák?, Maďarič?, Paška?), ktorý by nastúpil ako Robertova náhrada v premiérskom kresle, bude výrazne iný ako Fico. Práve Robertova porážka, ale najmä jej negatívne dôsledky, ktoré na seba (ako píšem vyššie) pravdepodobne nenechajú čakať, by však mohli na Ficovho neskoršieho nástupcu zapôsobiť. Ako istá šanca (výzva), že pod tlakom dôsledkov Robertovej pomsty (po prípadnej prezidentskej prehre) bude môcť jeho nasledovník predsa len prehodnotiť svoj doterajší politický a/alebo ideologický pohľad na svet, ako aj na metódy vládnutia. Tá šanca by bola tým väčšia, čím negatívnejšie by boli dôsledky Robertovej pomsty.

Takže aj preto by bola Ficova porážka v 2. kole vítaná. Čím výraznejšia, tým lepšie. A to aj za cenu, že nás budú čakať (minimálne) dva veľmi krušné roky pod vládou súčasného premiéra.

 

Súvisiace články:
Komplexy Roberta F. - stručný prehľad (1)
Komplexy Roberta F. - stručný prehľad (2)
Komplexy Roberta F. - stručný prehľad (3)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?