Nechceme podnikať, chceme pracovať pre euroinštitúcie

Autor: Roman Brandšteter | 12.5.2014 o 0:10 | Karma článku: 14,00 | Prečítané:  2158x

My, mladí vzdelaní a ambiciózni ľudia v Európe už žijeme naplno v 21. storočí, na rozdiel od predchádzajúcich generácií, ktoré sa stereotypov minulého storočia vzdávajú pomalšie. Mnoho vecí sa úplne zmenilo a to, čo bolo lákavé a „in" v minulom storočí, je dnes už mŕtve. Aj preto naším cieľom nie je nejaké podnikanie, ale vysneným cieľom sa stala práca v euroinštitúciách. To je moderný trend súčasnosti. Skrátka a dobre, nechceme byť Gatesami, Jobsami alebo Zuckerbergmi, takí by v súčasnej Európskej únii aj tak nemali žiadnu šancu na úspech. Máme úplne inú víziu - byť dobre platenými zamestnancami európskych inštitúcií (euroúradníkmi, konzultantmi, asistentmi...).

Prečo nie podnikaniu
Predstavy, že sa raz staneme veľkými podnikateľmi, že budeme novými Gatesami alebo povedzme zakladateľmi nového Esetu, sú dnes beznádejne zastarané. Najprv by bolo nutné začínať, potom byť malým, neskôr stredným podnikateľom a až úplne nakoniec by sme si splnili cieľ (aj to len možno, pretože iba niektorí sa naozaj presadia). A byť popritom veľkú časť života v ťažkom strese? Či zoženieme požičku alebo investora do neistého začiatku, či sa budeme vedieť potýkať s chobotnicou štátnej alebo európskej byrokracie? Alebo prebdieť mnoho nocí rozmýšľaním ako zohnať chýbajúce peniaze na mzdy pre svojich pracovníkov, keď sa firme práve nedarí? Alebo vysvetľovať svojej rodine a deťom, že sa musia teraz uskromniť, ale potom (niekedy, možno, snáď...) bude lepšie? A čo keď nebude? Ďakujeme, ale podnikať rozhodne nechceme. Pravdepodobnosť úspechu v európskom podnikaní postupne klesá, najmä ak sa vám nechce viesť beznádejný boj s rastúcimi reguláciami a obmedzeniami, alebo tými, ktorí vám síce ponúkajú dotácie, eurofondy a stimuly, ale súčasne za to pre seba niečo požadujú. A nepožadujú toho málo.

Súčasný mladý vzdelaný a ambiciózny človek nie je hlúpy a sleduje trendy. Tie hovoria jasnou rečou. V Európe sa neustále zväčšuje počet obyvateľov, ktorí nechcú pracovať „na seba" a teda podnikať, ale chcú pravý opak, chcú byť zamestnaní. Stačí nazrieť do posledného Eurobarometra na túto tému a zistíte, že len 37% Európanov chce „robiť na seba" a podnikať, pričom až 58% obyvateľov EU chce byť v zamestnaní. Oni veľmi dobre vedia prečo. Podiel ľudí preferujúcich „byť zamestnaný" pritom dlhoročne rastie vo veľkej väčšine krajín EU. Niežeby v zamestnaní nebolo stresu alebo neistoty (to v žiadnom prípade), ale oproti podnikaniu je to neporovnateľne lepšie (sociálny štát, práva zamestnanca, povinnosti zamestnávateľa, odbory, možnosť štrajku...).

Takže byť zamestnaným
Áno, rozhodne nepodnikať, ale byť zamestnaný. Ale aj od typu zamestnania veľmi veľa záleží. Jasnou jednotkou pre ambiciózneho a vzdelaného mladého človeka je nepochybne práca pre európske inštitúcie. To je top cieľ. Plat na naše pomery veľmi dobrý a ak sa osvedčíte, tak bude časom priam fantastický. Budúce dôchodkové zabezpečenie vynikajúce. A k tomu (väčšinou) práca v klimatizovaných a výborne zariadených kanceláriách, s novou, kvalitnou a pravidelne obmieňanou technikou, cestovanie po Európe (časom po celom svete) a najmä - možnosť reálne meniť našu spoločnosť. Teda - nie báť sa (ako podnikateľ) čo prinesie nová regulácia (smernica, daň, kvóta...), ale naopak - byť hrdý (ako euroúradník, konzultant, asistent) na akej novej regulácii (smernici, dani, kvóte...) sa budem osobne podieľať.

Podnikateľom nie je čo závidieť. Pritom, bez nás, budúcich euroúradníkov, by na tom boli oveľa horšie. Kde by boli bez našich dotácií, stratégií, stimulov a podporných programov? Oni potrebujú nás, nie my ich. Oni si nás musia „hladkať", nie my ich. A pritom vôbec nie je vylúčené, že k nim (niekedy v budúcnosti) aj prestúpime, ale nie ako nejakí radoví zamestnanci-referentíci, ale ako dôležité persóny pre riadiace posty, znalé toho, ako to v euroinštitúciách chodí a kde a akým spôsobom je možné vybaviť dotáciu (stimul, investičnú pomoc) a maximalizovať tak podnikateľský výsledok. Chápete ten rozdiel?

Ak sa v podnikaní nepresadíte, môžete byť na smiech, alebo môžete dokonca skrachovať a negatívne ovplyvniť život vašej rodiny, vašich detí. Ak sa však nepresadíte v euroinštitúciách, svet pre vás zďaleka nerúca. Ešte stále máte na výber obrovské množstvo úradov a inštitúcií v jednotlivých štátoch EU, kde môžete spraviť slušnú kariéru. A keby ste boli naozaj až priveľké drevo, ktoré by sa nevedelo v žiadnej takej inštitúcii úspešne „integrovať", tak nakoniec vám stále ostáva  možnosť (ale naozaj iba vo veľkej núdzi) skúsiť aj to pofidérne podnikanie. Opačne sa to však dá len veľmi ťažko. Ak mladý a ambiciózny človek dlho a zbytočne kysne v málo výnosnom podnikaní, tak na rozbehnutý vlak euroinštitúcií už nikdy nenaskočí. Predbehnú ho mladší, ambicióznejší a ctižiadostivejší, ktorí nemíňajú čas na hlúposti, ako napríklad podnikanie (teda aspoň na začiatku kariéry a bez nevyhnutných skúseností a kontaktov z euroinštitúcií).

Zabudnite na zúfalo nemoderné podnikanie. Jednoznačným trendom sú euroinštitúcie. Žiadny problém s platom, stravou, sociálnym a dôchodkovým zabezpečením, kvalitou kancelárie (laptopu, tabletu, mobilu...), preplácaním náhrad, dopravou atď. plus viacero výhod pre rodinu (napr. vychytené školy pre deti). Aký to obrovský kontrast s možnosťami veľkej väčšiny podnikateľov, nehovoriac o živnostníkoch. Verte tomu, že aj keby bola Európa tesne pred kolapsom a všetci európski podnikatelia by už sedeli pod mostom so suchým chlebom v ruke, tak zamestnanci euroinštitúcií budú stále mať svoju kanceláriu a svoj plat. Možno bez klimatizácie, možno bez časti preplatených náhrad, ale ten kontrast vo výhľade na budúcnosť je skrátka neprehliadnuteľný.

Jasne a na rovinu hovoríme, že podnikať nechceme. My chceme pracovať pre euroinštitúcie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?