EU pôjde doľava. Musí

Autor: Roman Brandšteter | 20.5.2014 o 9:03 | (upravené 20.5.2014 o 9:10) Karma článku: 3,87 | Prečítané:  515x

Pár dní pred voľbami do Európskeho parlamentu je čas si otvorene povedať, že Európska únia musí ísť doľava. Doterajšie pravicové postupy definitívne zlyhali a ak sa budeme chcieť (ako EU) stať globálnym lídrom a prekonať súčasné „znehybnenie“, nutnosť výraznejšieho zavedenia ľavicových princípov do vedenia európskych inštitúcií je jedinou možnosťou cesty vpred. 

Nie je to iba názor redakcie Rukoväte modernej ľavice, na pravicovosť EU už dávnejšie upozornil publicista Martin. M. Šimečka: „... v Európe máš predsa dnes Európsky parlament, Európsku komisiu, Radu Európy, to všetko sú pravicové... to je pravicová väčšina... celá Európa je dnes viac-menej pravicová“  (Lampa, november 2011).

Pravicovosť EU sa však ukázala ako zúfalo nefungujúca. Negatívne rekordy dôležitých ukazovateľov doslova lámu rekordy – 26 miliónov nezamestnaných v EU, nezamestnanosť mladých ľudí 23%, zadĺženosť vyše 11 biliónov EUR t.j. viac ako 87% HDP. Európskej únii dôveruje iba 31% jej vlastných obyvateľov! Preto je najvyšší čas povedať vo voľbách - dosť. 

Dosť bolo všemocného trhu a bezbrehej slobody bez zodpovednosti. Je už konečne potrebné začať oveľa viac regulovať trhy, ale aj spoločnosť ako takú. Regulovať iba žiarovky, vysávače, roaming a iné menej dôležité oblasti už dnes nestačí. Čelíme bezprecedentným výzvam a preto regulácie, nariadenia a pozitívne usmernenia musíme zacieliť na oveľa dôležitejšie a komplexnejšie ciele ako doteraz. A najmä – musíme viac konať, nie o reguláciách a obmedzeniach iba rečniť. Treba ich urýchlene zavádzať do praxe, nie však takým spôsobom ako doteraz. Malý príklad zúfalej neefektívnosti doterajšej pravicovej EU – zrušenie roamingu:

Rok 2010, správa z tlače: "Brusel chce úplne zrušiť poplatky za roaming. Európska komisia chce úplne zrušiť poplatky za hovory z mobilu v zahraničí. Na konferencii telefónnych operátorov to povedala eurokomisárka pre informačné technológie Neelie Kroesová. „Prajem si, aby rozdiel medzi cenami roamingu a cenami za domáce hovory dosiahol nuly" povedala Kroesová."

Rok 2014, správa z tlače: "Koniec roamingu je bližšie. Európsky parlament v štvrtok rozhodol, že od decembra 2015 si telekomunikační operátori nemôžu účtovať roamingové poplatky. (...) včerajšie hlasovanie vôbec negarantuje, že roaming naozaj v decembri 2015 skončí."

To je exemplárny príklad, ako to nesmie vyzerať. Ako sa má EU posunúť vpred, keď pravicové vedenie ohlási v roku 2010 zrušenie poplatkov za roaming a ešte v roku 2014 hrozí, že o rok (!) neskôr, nemusí byť regulácia účinná? S tým treba urýchlene skoncovať. Moderná Európa potrebuje moderné riadenie a vedenie. Také vedenie, ktoré keď raz oznámi reguláciu (alebo napr. zavedenie nejakej novej dane) tak ju aj bez meškania zavedie!

Ak pre EU pracuje vyše 50.000 úradníkov, tak má ich práca (regulácie, smernice, nariadenia, stratégie, akčné plány...) prinášať aj ovocie. Je neefektívne, ak si platíme úradníkov, plánovačov a regulátorov a potom nie sme schopní výsledky ich ťažkej a zodpovednej práce dostatočne rýchlo a komplexne implementovať do reálneho života. Nie, nesmieme už viac plytvať vzácnymi európskymi zdrojmi, ktoré má EU najmä vo svojich vlastných zamestnancoch a spolupracovníkoch.

Voľby do Európskeho parlamentu sú najlepšou cestou, ako povedať „dosť bolo nejednotnosti“. Potrebujeme viac modernej Európy, viac regulácií, viac kohézie a teda aj viac modernej ľavice na najvyšších stupňoch európskeho riadenia a vedenia.

Príďte preto zvoliť nové, moderné vedenie Európskej únie.

redakcia Rukoväte modernej ľavice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?