Nové hodnotenie ekonomickej výkonnosti - EHDP

Autor: Roman Brandšteter | 28.5.2014 o 9:31 | Karma článku: 4,51 | Prečítané:  432x

Ekonomická kríza sa stala výzvou pre hľadanie nových a moderných riešení ako zlepšiť  hospodárenie EU pri súčasnom zachovaní sociálnych vymožeností. Prichádza čas na zásadnejšiu reformu hodnotenia ekonomickej výkonnosti EU, pretože rast HDP európskych krajín je napriek doterajšiemu úsiliu nedostatočný a zadĺženie naďalej stúpa (súčasné zadĺženie EU je 87% HDP a eurozóny dokonca nad 92% HDP). 

Nové iniciatívy vznikajú ako odpoveď na výzvu prezidenta Európskej centrálnej banky M. Draghiho, ktorý vyhlásil, že zvažuje použitie „neštandardných nástrojov menovej politiky“.

 Jednou zo šikovných možností je ísť „talianskou cestou“ t.j. navýšením HDP o výnosy z prostitúcie a predaja drog (mimochodom, tento princíp podporuje aj Kolumbia, Afganistan a Mexiko – budúci noví lídri celosvetovej ekonomiky).

Ďalším inovatívnym riešením by mohlo byť nahradenie doterajšieho (zastaraného) HDP novým (modernejším) indikátorom – EHDP. Čo je EHDP?
EHDP = Európsky Hrubý Domáci Produkt

Zavedenie EHDP ako nového konceptu hodnotenia ekonomickej výkonnosti môže byť prelomovým riešením, ktoré umožní Európskej únii stať sa najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou znalostnou ekonomikou, schopnou udržateľného hospodárskeho rastu s viac a lepšími pracovnými miestami a s väčšou sociálnou súdržnosťou (viac tutu).

EHDP by nahradil v štatistikách (napr. o hospodárskom raste) pôvodný HDP. Zjednodušene ho môžeme vyjadriť vzorcom:  rast EHDP = rast HDP + EPKR
Čo je EPKR?  EPKR = Európsky Percentuálny Koeficient Rastu

Výška EPKR by mala byť určovaná Európskou centrálnou bankou (ECB), podobne ako úroková miera. Pre začiatok bola navrhnutá „štartovacia“ hodnota vo výške 5 percentuálnych bodov (EPKR = 5). Ukážme si, ako sa nový indikátor prejaví na hospodárskom raste EU, eurozóny, ako aj na raste vybraných štátov EU:

 2013 - rast HDP 2013 - rast EHDP
EU28+ 0,1%+ 5,1%
EA18- 0,4%+ 4,6%
Nemecko+ 0,4%+ 5,4%
Francúzsko+ 0,2%+ 5,2%
Španielsko- 1,2%+ 3,8%
Taliansko- 1,9%+ 3,1%
Portugalsko- 1,4%+ 3,6%
Veľká Británia+ 1,7%+ 6,7%
Grécko- 3,9%+ 1,1%

Pri pohľade na rast pôvodného HDP to nevyzerá s Európskou úniou a eurozónou práve ružovo. Rast je nedostatočný, ak možno o raste vôbec hovoriť. Zavedením nového hodnotenia rastu prostredníctvom EHDP  sa dostávame k oveľa lepším číslam, ktoré už výraznejšie rozjasňujú ekonomickú budúcnosť Európy. Jednoduchým, rýchlym a pre obyvateľstvo bezbolestným spôsobom výrazne naštartujeme hospodársky rast.

Výhodou nového hodnotenia je skutočnosť, že výška hodnoty EPKR (Európsky percentuálny koeficient rastu) môže byť v prípade neočakávaných ekonomických problémov  flexibilne upravovaná, takže už nebude hroziť, že by sa EU dostala do stavu stagnácie alebo dokonca k hospodárskemu prepadu.

 Analogicky, so zlepšením hospodárskeho rastu sa zlepší situácia aj pri deficitoch verejných financií krajín EU. V tomto prípade platí: Deficit (ako % EHDP) = Deficit (ako % HDP) + EPKR

 2013 - deficit (% HDP)2013 - deficit (% EHDP)
EU28- 3,3%+ 1,7%
EA18- 3%+ 2%
Nemecko  0%+ 5%
Francúzsko- 4,3%+ 0,7%
Španielsko- 7,1%- 2,1%
Taliansko- 3,0%+ 2%
Portugalsko- 4,9%+ 0,1%
Veľká Británia- 5,8%- 0,8%
Grécko- 12,7%treba vhodnejší EPKR

Ako vidno, zavedením nového indikátora ekonomickej výkonnosti (EHDP) dostaneme väčšinu európskych krajín z deficitu verejných financií do prebytku. Rýchlo a efektívne. Pre problematické krajiny je možné zaviesť „lokálny“ alebo „dočasne zvýhodnený“ koeficient EPKR (ako vidíme, v prípade Grécka je hodnota 5 nepostačujúca).

Ďalšou výhodou zavedenia EHDP je výrazné zníženie zadĺženia európskych krajín. Je to logické, kedže rast EHDP bude vyšší, aj samotná hodnota EHDP musí byť (v porovnaní s HDP) vyššia. Tým pádom zadĺženie (vyjadrené ako percento EHDP) musí byť nižšie. Flexibilnou úpravou EPKR tak dokonca môžeme dlhy rapídne znižovať a tým pripraviť odovzdanie Európskej únie budúcim generáciám v oveľa lepšom stave, ako sme ju prevzali my.

Systém zmeny hodnotenia ekonomickej výkonnosti na EHDP podporili viaceré európske ekonomické organizácie a think tanky:

EJC - Eurostat Járy Cimrmana
EIPF – Európsky inštitút politických financií
Výbor pre verejné blaho EU
Vivat ECB – európska pobočka hnutia Occuppy Wall Street

 Príspevok je zaradený do rubriky Fikcie a imaginácie (ale ktovie...)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

A kto tu chce vojnu s Ruskom? (píše Michal Havran)

Nemusíme pripomínať, že nočný vlk a zajac je pôvodom kriminálny gang.

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.


Už ste čítali?