Neveselé čítanie – stanovy SZM

Autor: Roman Brandšteter | 13.11.2014 o 0:09 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  1132x

Skratka SZM znamenala Socialistický zväz mládeže a touto organizáciou prešla pred rokom 1989 veľká väčšina mladých ľudí vtedajšej Československej socialistickej republiky (vrátane autora týchto riadkov). Stať sa členom nebolo zložité. Stačilo podpísať prihlášku, povedať sľub a potom sa z času na čas zúčastniť nejakého zhromaždenia (schôdze, manifestácie) alebo brigády. Šlo to akosi „automaticky“. 

Ktože by v tej dobe čítal nejaké stanovy. Avšak aj dnes (25 rokov po nežnej) stoja stanovy SZM za pripomenutie. Ako málo stačilo, aby sa človek stal členom organizácie, ktorá bola súčasťou totalitného režimu a otvorene sa k tomu hlásila.

Sľub člena Socialistického zväzu mládeže
„Stávam sa členom SZM, aby som svojou prácou a svojím životom prispel k budovaniu a obrane socialistickej vlasti“

Zo stanov SZM:

Socialistický svaz mládeže je jednotnou, dobrovolnou, společenskou organizací, představitelem mladé generace ČSSR a blízkým spolubojovníkem KSČ.

Socialistický svaz mládeže rozvíjí svoji činnost pod vedením Komunistické strany Československa - vedoucí síly naší společnosti. Vychází z programu a cílů KSČ...

Socialistický svaz mládeže cílevědomě připravuje a doporučuje své nejlepší členy za kandidáty na členství v Komunistické straně Československa.

Socialistický svaz mládeže v celé své činnosti vychází z revolučního učení (...) marxismu-leninismu.

Iniciativně se podílí na upevňování bratrských internacionálních vztahů (...) mezi československou a sovětskou mládeží a její organizací - slavným Všesvazovým leninským komunistickým svazem mládeže.

Nedílnou součástí Socialistického svazu mládeže je Pionýrská organizace SSM, která na základě programu a cílů KSČ, tvořivou prací a zajímavou činností pěstuje a prohlubuje ve vědomí dětí city socialistického vlastenectví, proletářského a socialistického internacionalismu, napomáhá formování marxisticko-leninského světového názoru...

Členství v Socialistickém svazu mládeže
Členem SSM se může stát každý občan ČSSR ve věku od 14 do 30 let, který souhlasí s posláním, cíli a Stanovami SSM a v souladu s nimi chce v organizaci aktivně pracovat a podílet se na budování a obraně rozvinuté socialistické společnosti.

Člen Socialistického svazu mládeže je povinen:
...
osvojovat si marxisticko-leninský světový názor, seznamovat se s politikou a cíli Komunistické strany Československa a tvořivě se podílet na jejich uskutečňování;

Hlavním úkolem základních organizací SSM je:

... prohlubovat znalosti marxismu-leninismu, politiky KSČ, získávat mladé lidi pro její uvědomělé uskutečňování.

Čítanie stanov organizácie, ktorá bola súčasťou totalitného režimu, a ktorej sme boli (som bol) členom je neveselé, pričom slovo neveselé je eufemizmom pre slovo odporné. Nejaké sebabičovanie nemá v tomto prípade veľký zmysel, ale pripomenúť si – s dostatočnou mierou pokory – čoho všetkého sme boli (som bol) súčasťou určite nezaškodí. A nepochybne stojí za to spraviť čo sa len dá, aby sa už do podobných organizácií „dobrovoľne“ vstupovať nemuselo.

Súvisiaci článok: 17. november – symbol odmietnutia totalitných ideológií

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?