Európske milenky pokračujú vo víťaznom ťažení

Autor: Roman Brandšteter | 28.11.2014 o 0:25 | Karma článku: 6,51 | Prečítané:  1724x

Keď sa pred dvomi rokmi rozhodla Federácia európskych mileniek (FEM) podporiť zavedenie povinných kvót pre ženy ako členky dozorných rád a predstavenstiev väčších firiem, budilo to úsmev na tvári a rôzne znevažujúce poznámky.

Úsmev na tvárach posmeškárov však postupne tuhne. Najmä potom ako nemecká vláda ohlásila zavedenie 30% kvót pre ženy v dozorných radách nemeckých firiem kótovaných na burze.

v roku 2012 povedala (vtedajšia podpredsedkyňa, dnes uz predsedkyňa FEM) Ulrike „Ginger“ Steinová tieto slová:
"Kvóty pre ženy v dozorných radách výrazne zlepšia hospodárenie firiem (...) Doteraz to bolo tak, že ak chceli členovia dozorných rád využiť dámsku spoločnosť, museli si ju platiť z vlastného vrecka alebo z čiernych fondov firmy. V prípade, že sa naše členky a sympatizantky stanú oficiálnou súčasťou dozorných rád, budú za to poberať legálnu mzdu. To výrazne zvýši sociálnu inklúziu (...) súčasne to štátu prinesie vyššie odvody, dane, obmedzí to šedú ekonomiku, čo je plne v súlade s európskou iniciatívou boja proti daňovým únikom“

Ďalšou dôležitou výhodou kvót pre ženy je (podľa Ulriky Steinovej) aj skutočnosť, že „výdavky na naše mzdy budú daňovo uznateľným nákladom, čo prinesie väčšiu transparentnosť do účtovníctva firiem. Výhodou našich členiek a sympatizantiek FEMu je to, že nepotrebujeme zdĺhavé zaškolenie, pretože sa aj tak neplánujeme miešať do akéhosi nezaujímavého reálneho riadenia našich firiem“. Toľko z brífingu spred dvoch rokov (október 2012).

Tohtoročný brífing, konaný v prednáškovej sále útulného hotelíka Red Light v Hamburgu, priniesol najmä ocenenie pre nemeckú ministerku pre rodinu M. Schwesigovú, ktorá mala vyhlásiť „Nejde už o to, či bude zákonná kvóta, ale len o to, ako bude vyzerať“. Ministerka bola ocenená prestížnym vyznamenaním FEM – Radom podväzkového pásu. Rovnaké ocenenie bolo navrhnuté dokonca aj pre samotnú nemeckú kancelárku za výrok „Zistíme, že život s týmto nebude ťažší“, ale po dohode s jej sekretariátom bolo od toho nakoniec upustené (vraj podväzky nenosí).

Predsedkyňa Federácie európskych mileniek (FEM) Ulrike „Ginger“ Steinová následne predniesla hlavný príhovor, ktorý - vzhľadom na jej nepochybné manažérske schopnosti a neprehliadnuteľné prednosti - dychtivo sledovalo mnoho poslancov nemeckého Bundestagu aj európskeho parlamentu (poslanci si spravili mimoriadné výjazdové zasadnutie s dámami z družobnej hamburskej pobočky FEMu). Z príhovoru vyberáme tieto slová:

„Mnoho našich neprajníkov, ako aj nepriateľov spravodlivých a sociálne inkluzívnych kvót pre nás, hovorí – načo kvóty? Ak sme vraj dostatočne manažérsky schopné, tak prečo si nezaložíme vlastné firmy, kľudne aj čisto ženské, ktoré potom na burze prevalcujú mačoidnú a maskulínnu konkurenciu. Tak ja by som rada všetkým týmto paroháčom (potlesk) a impotentom (veľký potlesk) odkázala toto – prečo by sme si mali zakladať nejaké ženské alebo žensko-mužské firmy? Aby mnoho z nás skrachovalo? Museli by sme byť celkom sprosté, keby sme niečo také robili (súhlasné výkriky). Najmä vtedy, keď existuje oveľa rýchlejšia a najmä bezstarostnejšia cesta. My nemáme záujem zakladať nejaké firmy. Nechceme  vymýšľať akési podnikateľské plány, naháňať úvery a riskovať bankroty. Načo? Prečo by sme to robili, keď môžeme oveľa ľahšie a bez rizika - prostredníctvom kvót - vojsť priamo do vedenia už existujúcich firiem na burze, há? (veľký potlesk). Ak chce nejaký zakomplexovaný trúd silou mocou niečo nové vymyslieť a stať sa novým Jobsom, Zuckerbergom či Gatesom, nech pokojne riskuje a nech poriadne maká. A keď sa mu náhodou podarí byť úspešný a vstúpi na burzu, tak mu skôr či neskôr oplieskame kvóty o hlavu (potlesk) a on ešte bude veľmi rád keď mu dovolíme, aby nás zamestnal v dozornej rade alebo predstavenstve jeho vlastnej firmy (obrovský potlesk a skandovanie Ginger, Ginger, Ginger...).

Atmosféra na tohtoročnom brífingu Federácie európskych mileniek (FEM) bola skrátka veľkolepá a nezabudnuteľná. A to nehovoríme o neoficiálnom programe, ktorý nasledoval v hamburskom Red Light po oficiálnej časti a pokračoval až do ranných hodín.

Prišiel najvyšší čas, aby aj ďalšie krajiny EU nasledovali nemecký príklad.
A ty čo, Slovensko?
Ešte stále driemeš za pecou?
Dokedy ešte?

 
Príspevok je zaradený v rubrike Fikcie a imaginácie (aj keď...) a nemá v úmysle dotknúť sa žiadnej rozhľadenej a rozumnej ženy.

Súvisiace články:
Aj európske milenky požadujú kvóty
Kvóty pre ženy musia byť zavedené (1)
Kvóty pre ženy musia byť zavedené (2)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Matovič chce s najvernejšími z OĽaNO to, čo Smer. Odstaviť Kolíkovú

OĽaNO začalo pozíciu Kolíkovej spochybňovať, keď je premiér Heger v zahraničí

Víkendový výber: Mohlo to byť prvé auto sériovo vyrábané na Slovensku

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?