Kaliňák: Štát je skvelý zákazník, ktorý platí

Autor: Roman Brandšteter | 2.12.2014 o 0:18 | Karma článku: 14,99 | Prečítané:  6223x

Tieto slová hrdo vyhlásil minister Kaliňák po voľbách 2012, keď ohlasoval zmeny pri verejnom obstarávaní (samozrejme k lepšiemu, ako inak). Podpredseda vlády a súčasne podpredseda jedinej vládnej strany má v rukách všetky páky aby svoje slová aj realizoval.

Je však ľahké biť sa pästičkou do hrude a sebavedome vyhlasovať veľké slová, keď realita býva mrchavá a často má zmysel pre čierny humor.

Takže štát je vraj (podľa Kaliňáka) skvelý zákazník, ktorý platí. Ako si potom vysvetliť skutočnosť, že slovenské nemocnice budú koncom roka dlhovať cca 400 miliónov eur (vyše 12 miliárd korún) a z toho bude vyše 300 miliónov (9 miliárd korún) po lehote splatnosti? Väčšinu dlhu majú pritom na svedomí štátne nemocnice. Štátne nemocnice toho štátu, ktorý je vraj skvelý zákazník, a ktorý tak dobre platí?

Ako je možné, že dlh štátnych nemocníc (za svojich vlastných zamestnancov) voči sociálnej poisťovni už dosiahol 80 miliónov eur (2.4 miliardy korún) a to napriek tomu, že neplatenie odvodov do sociálnej poisťovne je trestný čin? Pre štát to neplatí. Štát je predsa skvelý zákazník, ktorý platí...

Ako je možné, že priemerná lehota na zaplatenie faktúry dodávateľom zdravotníckych pomôcok je takmer 1 rok, keď Obchodný zákonník a dokonca aj smernica EU (o ktorej snáď predstavitelia štátu, ktorí majú inak Únie plné ústa, aspoň čo-to počuli) predpisuje maximálnu lehotu splatnosti pre organizácie verejného práva 30 dní? Pre štát to neplatí? To je ten skvelý zákazník, ktorý dobre platí?

Nehovoriac o tom, že celkový dlh nášho štátu prevyšuje 42 miliárd eur...

To si naozaj minister Kaliňák robil z úst iný telesný otvor? Ale kdeže, to by sme mu veľmi krivdili.

Keď nemocnica v Piešťanoch chcela za evidentne pofidérnych okolností kupovať superdrahé CT-čko, tak práve vtedy chcel byť štát skvelý zákazník, ktorý dobre platí.

Keď bude štát chcieť kúpiť za čudnú cenu lietadlá pre armádu, tak práve vtedy bude skvelým zákazníkom, ktorý dobre platí.

Keď bude štát cez dodatky (t.j. bez súťaže) pokračovať v rekonštrukcii bratislavského hradu firmou oligarchu (ktorá musí riešiť svoje vlastné dlhy), tak práve vtedy bude štát skvelý zákazník, ktorý dobre platí.

Keď štát poskytne najbohatšiemu Slovákovi „dotáciu“ 58 miliónov eur, tak práve vtedy bude štát skvelým zákazníkom, ktorý platí.

Keď teda bude štát pravidelne odsúhlasovať predražovanie dostavby Mochoviec alebo pofidérne kupovať pištole s puškami alebo bačovať s predraženými PR službami alebo atakďalej alebo atakpodobne, tak práve vtedy bude štát skvelým zákazníkom, ktorý platí. A platiť bude naozaj výborne.

Takže Kaliňák (korunný princ strany Smer-SD) bol nakoniec veľmi úprimný a v podstate hovoril pravdu. To, že jeho slová mnohí pochopili inak, je predsa iba ich problém.
Dôležité je, že takmer 40% voličov to chápe správne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?