Kilozofická príručka poslanca Blahu

Autor: Roman Brandšteter | 16.12.2014 o 0:30 | Karma článku: 15,66 | Prečítané:  10861x

Ľ. Blaha patrí k najvýznamnejším predstaviteľom slovenskej kilozofie. Kilozof je „v podstate filozof“, ktorého názory majú veľkú váhu (obvykle kilo a viac).  

Kedže sa menovaný poslanec (za Smer-SD) stáva neprehliadnuteľnou postavou slovenskej a pomaly aj európskej politiky (je aktívnym predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti), táto príručka by mala slúžiť ako isté vodítko pre vysvetľovanie jeho prenikavých názorov, ktoré je určené pre jeho obdivovateľov, podporovateľov a samozrejme voličov. Príručku však ocení každý milovník modernej kilozofie, ako aj laická verejnosť.

Jednu z najdôležitejších kilozofických zásad – dôraz na variabilitu názoru - si môžeme ukázať na konkrétnom príklade – „samodiskusii“ kilozofa o hospodárskom raste:

„zabudnime na hospodársky rast“
„Európa potrebuje rásť a jedným zo základných predpokladov rastu je...“
„neustály hospodársky rast nemôže byť cieľom“
„sociálni demokrati chcú viac rastu“
„neustály ekonomický rast dovedie celú planétu skôr či neskôr do záhuby“
„na (krízu) potrebujeme reagovať podporou nielen rastu, ale predovšetkým inkluzívneho rastu“
 „reformou číslo jedna musí byť opustenie (...) samoúčelného ekonomického rastu"
„podpora rastu cez eurofondy“
(Ľ. Blaha)

V „klasickej“ filozofii býva obvykle cieľom prezentovať (pokiaľ možno) jasný a konzistentný názor na danú problematiku. Vyššie uvedená „názorová hnačka“ by tak mohla byť dôvodom aj na zosmiešňovanie jej autora, či dokonca jeho znevažovanie. Avšak skúsený kilozof (v tomto prípade poslanec Blaha) postupuje celkom inak. Dôležitý nie je samotný názor, ale najmä jeho variabilita, ktorá môže zasiahnuť väčšie spektrum obecenstva podľa toho, ktorú konkrétnu časť názoru poslucháč (divák, čitateľ, volič) práve zaregistroval.

A naviac, obrovská variabilita názoru mätie kilozofových oponentov a vyráža im tak protiargumenty z rúk. Oponent skrátka nevie, na čo má presne reagovať. Argumentačnému víťazstvu kilozofa tak už nič nestojí v ceste.

Variabilita názoru je v kilozofii oveľa dôležitejšia ako názor samotný.

Variabilná flexibilita (alebo ak chcete flexibilná variabilita) tak umožňuje kilozofovi argumentačne poraziť aj veľké osobnosti ako napr. v tomto súboji s mysliteľom F. A. Hayekom:

Blaha kontra Hayek 

„Hayek je neoliberálny extrémista... jedná sa o (...) pomätenca“
„ja si naozaj veľmi vážim pravicové názory, vážim si aj toho Hayeka...“

„Vladimír Iljič Hayek“
„...dá sa povedať – odpudivý, odpudivý neoliberál“
(Ľ. Blaha)

Kilozof Blaha víťazí v súboji dvoch veľkých mysliteľov jednoznačne a vysoko na body. Odpudivý pomätenec (V.I.H.) je porazený a vystavený zaslúženému posmechu.

Sebavedomie a kilozofia idú spolu veľmi dobre dokopy, aj preto môže kilozof vystupovať proti svojim oponentom s maximálnou nekompromisnosťou (a to aj voči tým, ktorí ho osobnostne výrazne prevyšujú). 

 „menej tárať a viac čítať, čítať a čítať“ (Blaha P. Osuskému)
„bol fiškálny sup, mrchožrút, ktorý chcel šetriť aj cez mŕtvoly“ (Blaha o I. Miklošovi)
„Josif Vissarionovič Mises“ (Blaha o L. Misesovi)
A to hovorí dokonca pán predseda Šebej, ktorý je, mimochodom, oveľa väčší antisemita v tom zmysle, že má také predsudky voči Arabom a moslimom, že je to vyslovený rasista voči arabskému etniku.“ (Blaha o F. Šebejovi)
„vy ani neviete, čo to znamená to slovo (neoboľševizmus). Vy ste dermatológ, venujte sa bradaviciam...“  (Blaha P. Osuskému)
„(Harding) bol tak jednoduchý človek, že hádam jednoduchší bol len Ronald Reagan, hollywoodský herec“ (Blaha o amerických prezidentoch W. Hardingovi a R. Reaganovi).

Už dnes je možné povedať, že poslanec Ľ. Blaha (za Smer – sociálna demokracia, predtým spolupráca s KSS) sa stáva žijúcou legendou slovenskej kilozofie. Je preto veľmi dobré, že vo svojej funkcii (predseda výboru NR SR pre európske záležitosti) sa môže pravidelne stretávať so svojimi európskymi kolegami podobného svetonázoru a šíriť tak veľké a progresívne myšlienky v rámci celej Európskej únie.

V kilozofii je veľmi dôležité „zadefinovať“ aj seba samého:

„som radikálny demokrat“
„som marxista aj liberál“
„liberalizmus je na Slovensku mŕtvy“
(Ľ. Blaha)

A tak nakoniec - spojením toho ako sa vidí on sám a toho ako ho vidia iní - vzniká plastický obraz veľkého kilozofa:

Ľ. Blaha - „politológ, filozof, vysokoškolský učiteľ, publicista, vedecký pracovník na Ústave politických vied Slovenskej akadémie vied, poslanec Smeru – SD, predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti, ľavicový intelektuál, v rokoch 2006-2010 pôsobil ako poradca predsedu NR SR Pavla Pašku“ (zdroj: Britské listy, aktuality.sk, Ľ. Blaha)

Dnes je už nepochybne jasné, že Slovensko má po vývoze automobilov ďalšiu mimoriadne silnú proexportnú oblasť – vývoz kilozofických myšlienok a názorov. Mali by sme byť právom hrdí na veľkú osobnosť, ktorú máme vo svojom strede.

Pokračovanie nabudúce.

Kilozofickú príručku zostavuje redakcia Rukoväte modernej ľavice
v spolupráci s:
Klubom verejne angažovanej kilozofie (KVAK)
a Centrom vedeckej a odbornej kilozofie (CVOK)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?