reklama

Máme sa výborne. Až na veľké ale

Prelom starého a nového roka vedie často k bilancovaniu stavu spoločnosti. Práve v tomto čase vidíme veci akosi optimistickejšie. Právom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Herečka Z. Fialová na otázku v akej spoločnosti žijeme odpovedá: „V perfektnej. V najlepšej, v akej kedy ľudia žili“. Komentátor Sme P. Schutz píše (2.1.), že patríme „k najbohatšej desatine zemegule“

Áno, naozaj sa (napriek mnohým problémom) máme výborne. Nezaškodí si však pri podobných optimistických slovách neustále pripomínať dôležite slovo – ale.

Máme sa výborne, ALE...

Ako je možné, že (podľa európskych štatistikov z Eurostatu) takmer 25% (t.j. štvrtinu obyvateľov EU) ohrozuje chudoba a sociálne vylúčenie? Je to zhruba 122 miliónov (!) Európanov z celkového počtu 500 miliónov obyvateľov. EU pritom mala byť už v roku 2010 „najkonkurencieschopnejšiou a najdynamickejšiou znalostnou ekonomikou na svete, schopnou udržateľného hospodárskeho rastu s viac a lepšími pracovnými miestami a s väčšou sociálnou súdržnosťou“ (Lisabonská stratégia 2000-2010).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No dobre, ide pravdepodobne o nadmernú „kreativitu“ európskych štatistikov, ktorú už neraz v praxi ukázali, viď napr. žonglovanie s výpočtom HDP, do ktorého postupne zaradili aj prostitúciu, predaj drog, pašeráctvo atď...

Je tu však oveľa vážnejšie „ale“.
Žijeme síce „v perfektnej“ spoločnosti, ale dlh samotnej Slovenskej republiky presiahol hranicu 40 miliárd eur. Dlh eurozóny je vyše 9 biliónov a dlh celej EU takmer 12 biliónov (!) eur.

Dvanásť biliónov – to je dvanástka a za ňou ďalšia dvanástka, ale núl. Alebo, ak chcete, je to dvanásťtisíc miliárd. Aj toto všetko sme (okrem iného) minuli na to, aby sme mali „perfektnú spoločnosť“ resp. aby sme patrili k „najbohatšej desatine zemegule“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je však v poriadku, žiť si výborne a súčasne dlhodobo na sekeru? Už dnes vieme, že splatiť naše dlhy je nemožné a budeme potrebovať ďalšie a ďalšie „kreatívne“ a „neštandardné“ riešenia, aby sme si aspoň udržali súčasný stav.

Dá sa to vôbec? Neodskáče si niekto v budúcnosti naše „máme sa výborne“?

A nezabudnime k tomu všetkému prirátať aj skutočnosť, že Európu čaká, vzhľadom na starnutie populácie, veľká demografická „nepríjemnosť“ (eufemisticky povedané). A napriek tomu väčšina štátov EU prevádzkuje dôchodkové systémy vo forme pyramídovej hry, ktorá je všetko iné, len nie dlhodobo udržateľná. A tak by sa dalo pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O všetkých spomínaných veciach veľmi dobre vieme.
Nezaškodí si preto pripomínať, máme sa výborne, ale...

A najmä - ak aj príde k niečomu veľmi nepríjemnému, nedajme sa oklamať báchorkami, že to všetko vraj spôsobil zlý kapitalizmus (zlí podnikatelia, zlí slobodomurári, zlí židia...). Spôsobili sme si to my sami tým, že dlhodobo tolerujeme likvidáciu vlastnej zodpovednosti a samostatnosti výmenou za ilúziu perfektnej spoločnosti medzi najbohatšou desatinou zemegule. 

Súvisiace články:
26. dôvod prečo sa máme lepšie
L. Frýbort: Kam běžíš, Západe?

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu