Potrebujeme viac miním, ale aj maxím

Autor: Roman Brandšteter | 25.2.2015 o 23:09 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  483x

O „zmysluplnosti“ minimálnej mzdy už pochybuje málokto (aj keď stále existujú aj takí). Počet európskych krajín s uzákonenou minimálnou mzdou postupne rastie. Medzitým sa objavil aj inštitút minimálneho dôchodku, ktorý bude na Slovensku platiť od prvého júla.

Zavedením minimálnej mzdy či minimálneho dôchodku však cesta vpred zďaleka nekončí. 
Aj napriek tomu, že bude existovať pravidelne sa zvyšujúca minimálna mzda (resp. minimálny dôchodok), stále to nerieši rastúcu príjmovú a majetkovú nerovnosť. 

Je to najmä preto, že chýba „druhá“ strana hranice. Ak už máme existujúcu spodnú hranicu t.j. minimálnu mzdu (resp. dôchodok), tak potrebujeme aj hornú hranicu - maximálnu mzdu a dôchodok (v prípade maximálneho dôchodku sa už nesmelý pokus objavil).

Zavedenie inštitútu maximálnej mzdy by mohlo byť (spolu s dostatočne progresívnym zdanením) prelomovým riešením smerom k väčšej príjmovej rovnosti. Na určovanie spravodlivej výšky miním a maxím sa už dnes teší veľké množstvo analytikov.

Sofistikovaným určovaním a flexibilným posúvaním miním a maxím môžeme priviesť spoločnosť do nami želaného stavu.

Je viac ako isté, že občan s dostatočne vysokou a neustále rastúcou minimálnou mzdou bude spokojný. Ešte spokojnejší však bude občan, ak bude mať istotu, že existenciou maximálnej mzdy nebude môcť mať niekto iný mnohonásobne vyššiu mzdu ako on. Okrem väčšej príjmovej rovnosti tak súčasne znížime mieru závisti v spoločnosti.  

Mzdy a dôchodky nemôžu byť jedinými „objektami“ ovplyvňovanými nami určenými minimami či maximami. Veľká väčšina ľudí určite ocení, keď im zaručíme maximálnu hranicu úrokov pri pôžičkách či hypotékach alebo maximálne ceny jednotlivých tovarov a služieb (najmä keď budú dostatočne nízke). Maximálnymi mzdami, úrokmi, cenami zabezpečíme ešte väčšiu spokojnosť obyvateľstva (a teda aj voličstva). 

A na druhej strane, dostatočne vysokými minimálnymi daňami (viď výborný nápad s tzv. daňou zo straty) pre podnikateľov a živnostníkov zabezpečíme potrebné príjmy do štátneho rozpočtu. 

Win-win situáciu, ktorá vznikne zavedením viacerých nových miním a maxím do bežného života, vylepšia aj ďalšie pozitívne efekty:

- určovanie (posudzovanie, analyzovanie, vyhodnocovanie...) vhodných miním a maxím (miezd, dôchodkov, úrokov, cien, daní, kvót, stimulov...) bude znamenať prácu pre mnohých odborníkov (analytikov, expertov, konzultantov, poradcov...). Dôsledné dodržiavanie nových miním a maxím si následne vyžiada množstvo nových kontrolórov. Bude to mať mimoriadne priaznivý dopad na zníženie nezamestnanosti.

- pokuty za nedodržiavanie určených miním a maxím budú vítanou a postupom času stále rastúcou príjmovou položkou štátneho rozpočtu. Bude to mať priaznivý dopad na stav verejných financií.

Zavedením viacerých nových miním a maxím (a ich následným upravovaním, kontrolovaním a pokutovaním) zvýšime kvalitu života našej spoločnosti.

upozornenie: príspevok je zaradený (dočasne) v rubrike Fikcie a imaginácie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?