Najkratší vtip: Nepolitické odbory

Autor: Roman Brandšteter | 18.3.2015 o 23:09 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  668x

Pred pár dňami začal v Maďarsku platiť zákaz nedeľného predaja vo väčších obchodoch. U nás táto regulácia zatiaľ neprešla. Zaujímavý je však postoj odborárov k tejto regulácii, ktorý je v prípade maďarských odborárov diametrálne odlišný od tých našich.

Zatiaľ čo maďarskí odborári sú proti zákazu nedeľného predaja, tí slovenskí sú naopak za.

Maďarskí odborári protestovali proti nedeľnému zákazu a v súčastnosti dokonca chystajú referendum na jeho zrušenie.

Slovenskí odborári, pod vedením Konfederácie odborových zväzov (KOZ), zastávajú úplne opačné stanovisko ako tí maďarskí, a podporujú nedeľný zákaz predaja v supermarketoch.

Maďarskí aj slovenskí odborári obhajujú nároky a požiadavky svojich členov a iba ťažko sa dá uveriť, že by členovia odborov našich susedných krajín mali tak diametrálne odlišné požiadavky.

Skúsme si predstaviť, že odborový funkcionár sa rozhodne spraviť si výlet z Bratislavy do Rajky. Stali by sme sa svedkami reprízy cimrmanovského jdu na sever... a už jdu na jih“. Odborár vykročí z Bratislavy s jasným názorom, že zákaz nedeľného predaja je prospešný. Kým však dorazí do Rajky, dôjde na slovensko-maďarskej hranici k „prepólovaniu“ názoru odborára v prospech nedeľného predaja. Po príchode do Rajky je názor odborára opäť jasný - zákaz nedeľného predaja je škodlivý. Členovia odborov na Slovensku a v Maďarsku tak môžu byť spokojní, vždy budú mať svojho odborárskeho funkcionára s tým správnym názorom.

Vysvetlenie rozdielneho postoja odborárov však môže byť jednoduchšie. V obidvoch prípadoch je iniciátorom regulácie kresťanská strana, v Maďarsku je však pri moci Orbán, kým na Slovensku Fico. Orbán je pre odborárov nepriateľ, Fico je ich spojenec. A to bez ohľadu na to, že reálna politka oboch premiérov je oveľa viac podobná ako rozdielna. A kedže sa Robertovi zákaz nedeľného predaja zatiaľ nepozdáva, tak slovenskí odborári museli (dočasne) zaradiť spiatočku.

Ešteže už takmer nikto nežartuje o tom, že odbory sú nepolitické.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?