Najkratší vtip: Nepolitické odbory

Autor: Roman Brandšteter | 18.3.2015 o 23:09 | Karma článku: 5,92 | Prečítané:  653x

Pred pár dňami začal v Maďarsku platiť zákaz nedeľného predaja vo väčších obchodoch. U nás táto regulácia zatiaľ neprešla. Zaujímavý je však postoj odborárov k tejto regulácii, ktorý je v prípade maďarských odborárov diametrálne odlišný od tých našich.

Zatiaľ čo maďarskí odborári sú proti zákazu nedeľného predaja, tí slovenskí sú naopak za.

Maďarskí odborári protestovali proti nedeľnému zákazu a v súčastnosti dokonca chystajú referendum na jeho zrušenie.

Slovenskí odborári, pod vedením Konfederácie odborových zväzov (KOZ), zastávajú úplne opačné stanovisko ako tí maďarskí, a podporujú nedeľný zákaz predaja v supermarketoch.

Maďarskí aj slovenskí odborári obhajujú nároky a požiadavky svojich členov a iba ťažko sa dá uveriť, že by členovia odborov našich susedných krajín mali tak diametrálne odlišné požiadavky.

Skúsme si predstaviť, že odborový funkcionár sa rozhodne spraviť si výlet z Bratislavy do Rajky. Stali by sme sa svedkami reprízy cimrmanovského jdu na sever... a už jdu na jih“. Odborár vykročí z Bratislavy s jasným názorom, že zákaz nedeľného predaja je prospešný. Kým však dorazí do Rajky, dôjde na slovensko-maďarskej hranici k „prepólovaniu“ názoru odborára v prospech nedeľného predaja. Po príchode do Rajky je názor odborára opäť jasný - zákaz nedeľného predaja je škodlivý. Členovia odborov na Slovensku a v Maďarsku tak môžu byť spokojní, vždy budú mať svojho odborárskeho funkcionára s tým správnym názorom.

Vysvetlenie rozdielneho postoja odborárov však môže byť jednoduchšie. V obidvoch prípadoch je iniciátorom regulácie kresťanská strana, v Maďarsku je však pri moci Orbán, kým na Slovensku Fico. Orbán je pre odborárov nepriateľ, Fico je ich spojenec. A to bez ohľadu na to, že reálna politka oboch premiérov je oveľa viac podobná ako rozdielna. A kedže sa Robertovi zákaz nedeľného predaja zatiaľ nepozdáva, tak slovenskí odborári museli (dočasne) zaradiť spiatočku.

Ešteže už takmer nikto nežartuje o tom, že odbory sú nepolitické.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?