Frešova kariéra nekončí, ale začína

Autor: Roman Brandšteter | 21.5.2015 o 23:03 | Karma článku: 11,28 | Prečítané:  2250x

Konanie Pavla Freša môže mať priezračnú logiku, hoci sa to na prvý pohľad nezdá. On predsa nie je žiadny politický truľko, ktorý by si nevedel ľahko vypočítať svoju vlastnú budúcnosť. 

Nemusí byť ani veštcom, aby si vedel predstaviť, že po voľbách 2016 by ho čakala mimoparlamentná opozícia a časom aj definitívne zabudnutie (akonáhle vyprší jeho mandát župana bratislavskej VUC-ky).

Existuje však oveľa lepšia možnosť ako mimoparlamentná opozícia. A tou možnosťou je budúca mimoparlamentná koalícia.

Samozrejme, že nie ako budúci člen, či sympatizant Smeru, ten má svojich pucflekov, pätolízačov a iných martvoňov viac ako dosť. Avšak „nezávislá“ a „konsenzuálna“ osobnosť, naviac z tábora bývalého politického protivníka, sa bude po voľbách 2016 hodiť Smeru ako soľ.

Časom bude potrebné preobsadiť viacero dôležitých postov v orgánoch typu NBÚ, Protimonopolný úrad, ÚVO, FNM, ombudsman, NKÚ (Mitrík tam nebude sedieť naveky) a potom aj vo všakovakých úradoch pre jadrové dozory či dozorných radách dôležitých štátnych monopolov.

Bude potrebných viacero „opozičných“ alebo aspoň od Smeru badateľne „nezávislých“ osobností. Predstaviteľov kontinuity, stability a celospoločenského konsenzu.

A v prospech Freša by bolo veľkým plusom, ak bude môcť byť prezentovaný ako bývalý šéf kedysi známej a európsky ukotvenej politickej strany, ktorá bola dokonca úhlavným ideologickým nepriateľom vládnuceho Smeru.

Vie si niekto predstaviť vhodnejšieho „nezávislého“ a súčasne „opozičného“ kandidáta na celospoločensky dôležitú funkciu?

Šanca získať teplé miesto z mimoparlamentnej koalície je oveľa lákavejšia ako mizerná budúcnosť opozičného politického lúzra.

Aj preto môžeme čakať väčšiu Frešovu snahu v úsilí vystupovať pred voľbami 2016 ako „seriózny opozičný“ politik. Alebo aj ako vyhľadávaný diskusný partner do televíznych debát s Ficom (či iným smeristom), kde bude môcť z pozície predsedu opozičnej strany, popri jalovej kritike, trebárs aj veľkodušne a „štátnicky“ uznať viaceré úspechy súčasnej vlády. Tak, ako sa to na vyzretú a konštruktívnu osobnosť patrí.

Nehovoriac o tom, že takého spoločníka do „serióznej diskusie“ bude Smer potrebovať, kedže Figeľ s Bugárom sú ako diskusní partneri už prevarení a ktovie, či by sa im nezachcelo predvolebné diskusie s Robertami sabotovať.

Frešova kariéra zďaleka nekončí.
Možno končí kariéra málo (alebo všetkého) schopného politika.
Začína však kariéra Freša, ako „nezávislej“ osobnosti. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?