Štvrtý oriešok pre Popolušku

Autor: Roman Brandšteter | 16.12.2016 o 8:41 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  784x

Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc.

Keď asi pred rokom presiakli prvé správy o možnom nakrútení filmového pokračovania Troch orieškov, bola väčšina názorov skeptická. Čože sa už len dá ešte vymyslieť na príbehu šťastne uzatvorenom svatbou? A vôbec, nepôjde len o vypočítavý marketingový trik ako sa priživiť na megaúspešnom filme, a vytiahnuť peniaze z vreciek dôverčivých a najmä zvedavých divákov?

Obavy nerozptýlila ani informácia, že pôjde o koprodukčný veľkofilm (Česko, Nemecko, Slovensko, Rakúsko) natáčaný na viacerých hradoch a zámkov účastníckych krajín, s použitím najnovšej trikovej technológie a s novými, ale aj niektorými pôvodnými, hercami.

Potom však prišla letná bomba – na youtube bol zverejnený oficiálny trailer filmu, ktorý spolu s krátkou textovou upútavkou spôsobil mediálne nadšenie a naštartoval obrovské očakávania nového filmu. O čo vlastne vo filme Štvrtý oriešok pre popolušku ide? Popoluška, po veľkej svatbe. šťastne žije už tretí rok na zámku a s princom sa tešia z malých dvojičiek, ktoré sa im medzitým narodili. Ako sa však blíži tretie výročie svadby, akoby sa začínala napĺňať kliatba, ktorú pri prevrhnutí kočiara do ľadovej vody rybníka vyslovia macocha s Dorou.

A naozaj, v královstve sa začnú diať prečudesné veci. Popoluška sa stáva obeťou intríg a následného sprisahania, ktoré na diaľku organizuje bohatá kráľovná susedného kráľovstva.  Komplotu postupne podľahne aj samotný princ a väčšina jeho kráľovskej rodiny. Situácia sa dramatizuje a Popoluške dokonca hrozí anulovanie svatby spred troch rokov a potupné vyhnanie z hradu.

V poslednej chvíli však Popoluške pomôže stará sova Rozárka, ktorá jej poskytne ešte jeden dodatočný – štvrtý – oriešok. A práve pomocou tajomného obsahu štvrtého orieška nastáva definitívny zvrat príbehu. Manželstvo Popolušky a princa je zachránené, spolu s celým kráľovstvom.

Počet zhliadnutí traileru trhal youtubovské rekordy a okolo filmu postupne narastala priam mánia. Televízne práva sa rozpredali po svete s takou rýchlosťou, že film bude najprv odpremiérovaný v televíziách koprodukčných štátov a až následne sa dostane do vybraných kín (pražské, berlínske aj bratislavské kiná už dnes hlásia beznádejne vypredané januárové projekcie). Pomohla tomu aj skutočnosť, že produkcia filmu uvalila prísne informačné embargo (a to až do dňa premiéry) na meno interpreta titulnej piesne!

Veľkým očakávaniam napomohlo, že sa síce jedná o filmovú rozprávku, ale tajomná zápletka (sprisahanie proti Popoluške) zaujme aj dospelé publikum, a bude sa tak jednať o vyslovene celorodinný film, kde si každý divák nájde to svoje. Očakávaným ťahom bolo zaradenie pôvodných hereckých predstaviteľov „Troch orieškov“ (Šafránková, Trávníček) do síce malých, ale dôležitých rolí nového filmu. Trávníček hrá vyslúžilého klauna a v zlomovej situácii filmu upozorňuje princa (seba samého v prvom filme) na príčiny celého sprisahania proti Popopluške. Šafránková sa mihne v roli hradnej dámy, ktorá povie síce len jedinú vetu, je to však záverečná veta celého filmu s finálnym posolstvom.

Digitálne triky filmu Štvrtý oriešok pre Popolušku sú nenápadné, elegantne striedme a pritom neprehliadnuteľné. Filmársky veľkolepé je digitálne „oživenie“ legendárneho herca Vladimíra Menšíka (Vincek), ktorý sa Popoluške prisní počas najťažšej noci (na ďalší deň má Popoluška prestúpiť pred kráľovský tribunál a vypočuť svoj ortieľ) a v mimoriadne dojímavom - až „otcovskom“ - príhovore jej poradí, kde vyhľadať sovu Rozárku, ktorá jej bude vedieť pomôcť. Na konci tejto scény neostane jedno oko suché, ale nasledovná, mimoriadne vtipná scéna, keď Popoluška vďaka rôznym prevlekom prekabátí viacero hradných stráží a s pomocou starého Juráška mizne v rannom opare, rýchlo odľahčí atmosféru filmu.

Rozprávkový a súčasne napínavý dej, svižné a vtipné dialógy, tajomnosť sprisahania a následný rozprávkovo šťastný koniec, čo viac si možno priať? To všetko prepojené s prvotriednym filmárskym remeslom, bohatou výpravou a výberom lokácií (už dnes sa na sociálnych sieťach vo veľkom súťaží o vymenovanie hradov a zámkov, ktoré sú vo filme použité), robí z filmu Štvrtý oriešok pre Popolušku hlavného kandidáta na filmový hit Vianoc 2016. A možnos sme svedkamu zrodu novej rozprávkovej klasiky.

Poznámka: Príspevok je zaradený (zatiaľ) v rubrike Fikcie a imaginácie.

Ako malé odškodné: „Ako rozbaľovať vianočný darček“ radí František Nepil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nezabudli sme a nesmieme zabudnúť

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

Matovič chce s najvernejšími z OĽaNO to, čo Smer. Odstaviť Kolíkovú

OĽaNO začalo pozíciu Kolíkovej spochybňovať, keď je premiér Heger v zahraničí

Víkendový výber: Mohlo to byť prvé auto sériovo vyrábané na Slovensku

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?