Berlín 2019: Kupředu, levá!

Autor: Roman Brandšteter | 8.4.2019 o 0:35 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  529x

V Berlíne požadovalo dvadsaťtisíc demonštrantov vyvlastnenie veľkého množstva bytov. Vraj zlý trh prudko zvýšil ceny nájomného a nehnuteľností.

Nemecko už viackrát pripravilo Európe horúce chvíle.
Okrem iného to bol v roku 1919 násilný pokus o vznik Bavorskej republiky rád s radikálnym socialistickým režimom, znárodňovaním a terorom. V rokoch 1933 – 1945 sa konal strašný národno-socialistický experiment NSDAP a v rokoch 1949 – 1990 fungovala komunistická ríša zla aj vo forme Nemeckej „demokratickej“ republiky.

Dejiny sa zvyknú až príliš často opakovať, a tak sme v súčasnosti pravdepodobne svedkami opätovného pokusu o kom-socialistické experimentovanie s vlastníctvom.

Vedenie mesta Berlín (zelení, červení a ružoví socialisti – Die Grünen, Die Linke, SPD) podporené masovou petíciou 250.000 (!) ľudí už prezentuje novodobé revolučné chúťky na vyvlastňovanie (zoštátňovanie, znárodňovanie, arizovanie...) cudzieho majetku. A ďalšie desaťtisíce mašírovali berlínskymi ulicami na ich podporu.

Ideologickým obuškom pre nedobrovoľnú zmenu majiteľa bytov je ako obvykle zlý trh a zlý kapitalizmus. Vraj to bol práve on, ktorý neúmerne zvýšil ceny berlínskych nehnuteľností a nájmov. Lacný propagandizmus už novodobý triedny boj ani len nemaskuje zdaním niečoho iného.

- takže nie Európska centrálna banka, ktorá za posledných niekoľko rokov vyčarovala z ničoho (eufemicky sa tomu hovorí kvantitatívne uvoľňovanie alebo stimulácia)  2.7 bilióna (!) eur. 
- takže nie dlhoročné manipulovanie úrokových sadzieb, ktoré pomohlo zaplaviť „trhy“ lacnými hypotékami, ktoré spravili z nehnuteľností jednu z najatraktívnejších investícií.
- takže nie politické reprezentácie ležiace v jednej posteli s centrálnou bankou, ktorá za novo vytlačené peniaze programovo nakupuje (aj) štátne dlhopisy.

Takže nie oni sú vinní explóziou cien nájmov a nehnuteľností kúpených za novo vytlačené peniaze, ale zlý trh (zlý kapitalizmus).

Súčasní vodcovia Berlína nepochybne veľmi dobre vedia, čo spôsobilo rast ceny nájmov a nehnuteľností. Že to nebol trh, ale nedostatok trhu a že chyba nie je v kapitalizme, ale v absencii kapitalizmu. Pre nich je ideologické zdôvodnenie vítané.

A v prípade úspechu vyvlastňovacej politiky v bytovej otázke sa môžeme tešiť na ďalšie pokračovanie a reťazenie požiadaviek. Novodobé vyvlastňovanie (znárodňovanie, zoštátňovanie, arizovanie) predsa nemôže u bytov skončiť. Veď je tu ešte toľko „voľných“ garáží, chát, chalúp a pozemkov, toľko „zbytočne nevyužívaných“ bankových kont či cenných papierov a akcií podaromnici ležiacich v bankových trezoroch, toľko „nesprávne využitých“ obrazov a umeleckých diel v súkromných zbierkach, toľko „zbytočne parkujúcich“ áut...
Vyvlastňovacej kreativite sa medze nekladú.

A ako obvykle, všetko to bude v mene šťastného života a celospoločenských istôt, v mene sociálnej spravodlivosti a proti zlému trhu či kapitalizmu.

1919 Bavorská republika rád – 2019 Berlín.
Akoby nám história čosi nebezpečné naznačovala. Kupředu, levá!

Ak by ste si náhodou mysleli, že Berlín je od nás zatiaľ ďaleko, tak podobné vyvlastňovacie myšlienky sú už priamo za rohom („škoda, že tu nemáme akci „vyvlastnit“) a je len otázkou času, kto vytiahne lákavé „riešenie“ ako prvý aj u nás.
 

Poznámka:
Až sa začnú hľadať novovodobé heslá a slogany, treba byť pripravený. Čo takto:
„Ako budeme dnes vyvlastňovať, tak budeme zajtra žiť!“
„Kto nevyvlastňuje nech neje!“
„Vyvlastňovači všetkých krajín, spojme sa!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Víkendový výber: Kde sú rómske športové talenty dnes

Pravidelná dávka víkendového čítania i tipov na voľné chvíle.


Už ste čítali?